• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Tysiące złotych z mandatów. Kierowcy korzystają z nowej możliwości

Za mandat zapłacisz kartą Odtwórz: Za mandat zapłacisz kartą
Za mandat zapłacisz kartą "Źródło: TVN Turbo"

Policjanci przyjęli w styczniu tego roku ponad 1,1 tysiąca płatności za mandaty na ponad 133 tysięcy złotych - poinformowała w komunikacie Krajowa Izba Rozliczeniowa. Za mandaty wystawione przez policję drogową kierowcy mogą płacić bezgotówkowo na miejscu wykroczenia od połowy stycznia tego roku.

Jak informuje KIR, wyposażenie radiowozów w terminale do przyjmowania płatności kartami oraz Blikiem to drugi etap programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, realizowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową.

Płatność kartą

W styczniu br. policja otrzymała 1890 terminali POS, które pozwalają płacić za mandat kartą płatniczą lub telefonem wyposażonym w aplikację BLIK.

"Popularyzacja obrotu bezgotówkowego jest jednym z priorytetów administracji państwowej. Proces ten powinien jednak przebiegać kompleksowo – tak w obszarze komercyjnym, jak i publicznym. Umożliwienie regulowania mandatów za wykroczenia drogowe kartą lub telefonem to oczekiwana zmiana na lepsze" – powiedział, cytowany w komunikacie, wiceprezes KIR Dariusz Marcjasz.

Można tradycyjnie

Poza możliwością płatności bezgotówkowej, dotychczasowe sposoby, tj. uregulowanie należności przelewem lub wpłatą gotówkową są wciąż dostępne. Obcokrajowcy nadal są zobligowani do regulowania mandatu na miejscu wykroczenia w złotych, teraz jednak, oprócz formy gotówkowej, mają do wyboru płatność kartą płatniczą.

Wyposażanie policyjnych radiowozów w terminale płatnicze POS to element szerszego, ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, skierowanego do wszystkich urzędów wojewódzkich, marszałkowskich, miast i gmin oraz starostw powiatowych.

Wirtualny terminal

Przedsięwzięcie realizowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z KIR z zakłada bezpłatne wyposażenie jednostek administracji publicznej w terminale płatnicze POS oraz usługę WebPOS Paybynet, czyli rodzaj wirtualnego terminala, pozwalającego przyjąć płatność smartfonem bezpośrednio przez urzędnika w punkcie obsługi. Płatnicy nie ponoszą z tego tytułu dodatkowych opłat.

Do Programu zgłosiło się już 1289 urzędów, a z 1054 placówkami podpisano umowy na instalację terminali POS lub uruchomienie WebPOS Paybynet. Do końca stycznia 2018 r. klienci zrealizowali w urzędach ponad 255 tys. transakcji bezgotówkowych o wartości 32,2 mln zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane