• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Od dziś zmiany dla kierowców. Część dokumentów możesz zostawić w domu

Bez OC i dowodu rejestracyjnego. Co robić w przypadku stłuczki? Odtwórz: Bez OC i dowodu rejestracyjnego. Co robić w przypadku stłuczki?
Bez OC i dowodu rejestracyjnego. Co robić w przypadku stłuczki? "Źródło: TVN24 BiS"

Od poniedziałku kierowcy mogą zostawić w domu dowód rejestracyjny oraz polisę OC - poinformowało ministerstwo cyfryzacji. Jak przekonuje Komenda Główna Policji kontrole nie będą się znacznie różniły od tych, które były prowadzone do tej pory. W dalszym ciągu trzeba mieć przy sobie prawo jazdy.

Obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC znosi przygotowana przez ministerstwo cyfryzacji nowela ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jak podkreślał szef MC na takie zmiany "czeka wielu kierowców". - Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie - wskazał minister. Przepisy obowiązują od poniedziałku.

Dane w systemie

Ministerstwo zaznaczyło w komunikacie, że podczas kontroli drogowej uprawnione służby sprawdzą dane auta w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie znajdują się informacje o pojeździe i o polisie OC.

- Nie ma z tym żadnego problemu, takie dane jesteśmy w stanie sprawdzić w każdej chwili - przekonuje podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Dodaje, że od poniedziałku policjanci nie będą już mieli podstaw, by żądać okazania dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

- Jeśli policjant podczas kontroli stwierdzi, że pojazd nie ma badań technicznych bądź jest niesprawny z różnych przyczyn, to zaznaczy to w systemie, a system przekaże tę informację do organu, który wydał dokument. Zasady zatrzymania dowodu rejestracyjnego pozostają takie same, tyle tylko, że dokument jest wirtualny - mówi Kobryś.

Kierowca, którego dowód rejestracyjny zostanie w ten sposób zatrzymany, otrzyma pokwitowanie tak jak to miało miejsce do tej pory.

Co w razie stłuczki?

Według KGP w razie kolizji - wbrew pojawiającym się w mediach informacjom - jej uczestnicy nie będą musieli każdorazowo wzywać na miejsce policji. Każdy kierowca, który spowodował kolizję - jak podkreśla policja - ma bowiem obowiązek przekazania danych niezbędnych do wypłaty ubezpieczenia.

- Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek wymiany między sobą danych personalnych dotyczących uprawnień i danych dotyczących ubezpieczenia pojazdu. Osoba, która odmówi podania takich danych uczestnikowi zdarzenia naraża się na odpowiedzialność za niewypełnienie tego obowiązku i to bez względu na to, czy chodzi o wypadek, czy kolizję drogową - mówi Radosław Kobryś.

Dodał, że w razie wątpliwości każdy może sprawdzić ubezpieczenie samochodu, wpisując numery jego tablic rejestracyjnych na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - To naturalne, że społeczeństwo ma obawę, bo nie ma w ręku dokumentów na dany samochód. Musimy się przyzwyczaić do tego, że ten system działa - mówi Kobryś.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomniało w komunikacie, że dowód rejestracyjny w dalszym ciągu pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym, zaś właściciele pojazdów nadal mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zdelegalizować myślistwo
policję trzeba wzywać zawsze bo ubezpieczyciele podważają zeznania uczestników wypadku i wypłacają wg swojej oceny zdarzenia, gdy nie ma oceny policji jesteśmy przegrani
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
phantomas111
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
VaII Govrylo
W 99% przy wezwaniu policji do stłuczki, policjant nagradza obu kierowców mandatem.
Zawracanie gitary stłuczonym kierunkowskazem to przesada.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
VaII Govrylo
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane