• rozwiń

Wymusił pierwszeństwo, tłumaczył się jazdą na suwak. Policja pokazuje nagranie

Wymusił pierwszeństwo, tłumaczył się jazdą na suwak Odtwórz: Wymusił pierwszeństwo, tłumaczył się jazdą na suwak
Wymusił pierwszeństwo, tłumaczył się jazdą na suwak "Źródło: www.swietokrzyska.policja.gov.pl"

Chcąc zmienić pas, wymusił pierwszeństwo, a wszystko tłumaczył jazdą na suwak. Do tej niebezpiecznej sytuacji doszło w Kielcach. Zdarzenie zarejestrowała kamera samochodowa.

Do zdarzenia doszło w niedzielę po godzinie 15.00 na ul. Grunwaldzkiej w Kielcach.

"Ale teraz jest suwak"

Kierujący osobowym peugeotem jechał lewym pasem, a kiedy postanowił go zmienić w związku z końcem pasa, wymusił pierwszeństwo.

Następnie mężczyzna zatrzymał się, wysiadł ze swojego samochodu i podszedł do kierującego, na którym wymusił pierwszeństwo. Na zarejestrowanym nagraniu słychać kierującego peugeotem, który mówi: "ale teraz jest suwak".

Jak wyjaśnia policja, nie miał racji.

Zasady jazdy na suwak

Obowiązująca od 6 grudnia ub. roku zasada jazdy na suwak precyzuje sposób zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie.

"Należy podkreślić że, musi występować znaczne zmniejszenie prędkości, a więc zazwyczaj będzie to spowolnienie (spowodowane) zatorem drogowym, w którym pojazdy stoją lub poruszają się z niewielką prędkością. Przyczyną zatoru drogowego może być zarówno duże natężenie ruchu, jak również kolizja, bądź awaria pojazdu, itp." - wyjaśnia policja.

Jak dodaje, zasada jazdy na suwak nie znajduje zastosowania w przypadku istotnego zmniejszenia prędkości pojazdów względem prędkości dopuszczalnej, gdy ta zmniejszona prędkość będzie nadal wyższa niż w przypadku zatoru drogowego (np. przypadek spowolnienia ruchu z 90 km/h do 40 km/h).

Ponadto zasada jazdy na suwak nie będzie miała zastosowania w przypadku dojeżdżania do końca pasa ruchu, jeżeli nie występuje zator drogowy.

Nagranie zostało przekazane funkcjonariuszom z Komedy Miejskiej Policji w Kielcach, którzy w tej sprawie przeprowadzą odpowiednie postępowanie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane