• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Zmiana opon na zimowe. Czy to już pora?

Wymiana opon. Na co zwrócić uwagę? Odtwórz: Wymiana opon. Na co zwrócić uwagę?
Wymiana opon. Na co zwrócić uwagę? "Źródło: TVN Turbo"

Kiepska pogoda za oknem sprawia, że część kierowców zaczyna zastanawiać się nad zmianą opon na zimowe.

Z ostatniego badania TNS Polska wynika, że blisko połowa polskich kierowców uzależnia wymianę opon nie od panujących warunków atmosferycznych, ale konkretnego miesiąca. Tymczasem to właśnie pogoda jest w tej materii kluczowa.

Producenci opon i eksperci przekonują, że ogumienie na zimowe należy zmienić, kiedy średnia temperatura powietrza w ciągu dnia spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.

W takich warunkach możemy się spodziewać pierwszych opadów śniegu lub śniegu z deszczem oraz przymrozków przy gruncie. A „zimówki” to opony miękkie, które zachowują dużo większą elastyczność przy niskich temperaturach, co wpływa zarówno na lepsze trzymanie się nawierzchni, reakcję na gaz i ruchy kierownicą oraz długość drogi hamowania np. na oblodzonej jezdni.

Nie ma obowiązku

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, ale zdecydowana większość kierowców ze względu na bezpieczeństwo jeździ na oponach letnich i zimowych. Jak sprawdzić, czy powinniśmy kupić nowe ogumienie? Przede wszystkim sprawdzić datę ich produkcji (z boku opony). Jeśli ta przekracza 10 lat, to koniecznie musimy je wymienić, ale należy pamiętać, że opony tracą znaczą część swoich właściwości i są mniej bezpieczne już po pięciu latach. 

Drugi krok to sprawdzenie wysokości bieżnika. Zaleca się wymianę ogumienia po osiągnięciu głębokości bieżnika wynoszącej 4 milimetry dla opon zimowych i 3 milimetry dla opon letnich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Światowit
Można już wymienić, ale wszystko zależy od sposobu eksploatacji auta. Moim zdaniem jeżeli ktoś jeździ długie trasy może już wymienić ale na krótkie podjazdy po mieście można jeszcze poczekać.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane