• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Wymiana opon na letnie. Sprawdź, czy to już odpowiedni czas

Wymiana opon na letnie. Sprawdź, czy to już odpowiedni czas
Foto: Shutterstock Foto: Kiedy wymienić opony na letnie?

Utrzymujące się dodatnie temperatury sprawiają, że wielu kierowców myśli już o wymianie opon na letnie. Podpowiadamy, kiedy to zrobić.

W ostatnich dniach temperatury w naszym kraju utrzymują się na plusie. W niektórych miejscowościach sięgały nawet kilkunastu stopni Celsjusza.

Nic więc dziwnego, że wielu kierowców, którzy stosują dwa rodzaje ogumienia, zastanawia się, czy to już czasy, aby wymienić opony na letnie.

Kiedy zmienić?

Producenci opon przyjęli zasadę, że graniczną temperaturę, do której można stosować zimowe bieżniki jest 7-10 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że temperatura jezdni, po której toczą się koła jest inna niż temperatura powietrza. Powszechnie wiadomo, że przy ziemi temperatura jest niższa, bo zimne powietrze jest cięższe.

Dodatkowo temperatura w nocy potrafi spadać w okolice zera, a to oznacza, że na drodze może pojawić się szron. W takiej sytuacji zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa zapewnią opony zimowe niż letnie. Mają one bowiem większą ilość lameli, czyli pofalowanych nacięć w bloku opony. To między innymi dzięki nim, a także dzięki twardszej mieszance gumy, zimówki mocniej przylegają do jezdni.

Eksperci nie zalecają zmian opon na letnie już po kilku pierwszych dniach z temperaturą przekraczającą 7 stopni Celsjusza. Ze zmianą lepiej się nie spieszyć i poczekać, bo opady śniegu zdarzają się nawet w kwietniu.

Dlatego warto uważnie obserwować temperaturę powietrza zarówno w dzień, jak i w nocy. Kiedy zobaczymy, że pogoda się ustabilizowała i przekracza 7 stopni Celsjusza np. w okresie dwóch tygodni, to możemy umówić wizytę w warsztacie. Jazda przez taki okres nie wpłynie niekorzystnie na zużycie zimówek, a może uchronić nas przed wpadnięciem w poślizg w chłodniejszy poranek.

Oczywiście z wymianą nie należy czekać zbyt długo, bo w wysokich temperaturach zimowe opony zaczynają się przegrzewać i szybciej się zużywają. Jednak ważniejsze jest to, że zimówki latem nie spełniają swojej funkcji, czyli nie zapewniają bezpiecznego hamowania na suchej oraz mokrej nawierzchni.

Sprawdź bieżnik

Kiedy już zdecydujemy się na wymianę opony, należy sprawdzić głębokość bieżnika. Polskie prawo dopuszcza do ruchu opony o głębokości bieżnika równej lub większej od 1,6 mm. Są to jednak wartości graniczne, które nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że opona letnia z bieżnikiem płytszym niż 3,0 mm traci część swoich parametrów trakcyjnych, szczególnie na mokrej jezdni. Dlatego przed zamontowaniem opon trzeba sprawdzić głębokość bieżnika, aby nie okazało się, że założymy sprzęt, który nie nadaje się do jazdy.

Pokrowiec na samochód. Chroni czy niszczy? Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Maciej5jic
Każdy zwykle sam zna ten moment kiedy trzeba wymienić opony. Ja jeszcze jeżdżę na zimowych, bo nadają deszcze i spadek temperatury, ale w garażu mam już komplet tomketów i czekają, by je założyć. Poczekam jeszcze tydzień, góra 2 i będę zmieniał.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jacektz8i
Wydaje mi się, że jednak nie ma co przesadzać i lepiej się jeszcze z wymianą opon wstrzymać bo i w wielkanoc śniegiem potrafi sypnąć, lepiej dbać o te opony, które się narazie ma, ja z k2 kupiłem sigmę do pielęgnacji opon i wyglądają naprawdę świetnie a do tego fajnie są zabezpieczone więc i trwałość lepsza
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane