• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Wielkie marki pod lupą Komisji Europejskiej. Możliwa zmowa rynkowa

Alfred Franke o przyszłości samochodów z silnikiem Diesla Odtwórz: Alfred Franke o przyszłości samochodów z silnikiem Diesla
Alfred Franke o przyszłości samochodów z silnikiem Diesla "Źródło: TVN24 BiS"

Komisja Europejska wszczęła we wtorek dochodzenie w sprawie możliwej zmowy rynkowej między niemieckimi koncernami: BMW, Daimlerem i Volkswagenem, która miałaby dotyczyć technologii ograniczających emisje spalin. Komisja sprawdzi, czy firmy naruszyły unijne przepisy antymonopolowe.

Unijne przepisy zakazują tworzenie karteli i zmów cenowych. Dochodzenie ma być przeprowadzone w trybie pilnym.

- Komisja bada, czy BMW, Daimler i VW uzgodniły, że nie będą konkurować ze sobą w kwestii opracowania i wdrożenia systemów zmniejszenia szkodliwych emisji w samochodach osobowych zasilanych benzyną i olejem napędowym. Technologie te mają sprawić, że pojazdy te będą mniej szkodliwe dla środowiska. Jeśli okaże się to faktem, to zmowa mogła pozbawić konsumentów możliwości zakupu samochodów, które są mniej szkodliwe dla środowiska - powiedziała we wtorek komisarz do spraw polityki konkurencji Margrethe Vestager.

Dochodzenie trwa

Komisja dotarła do informacji o tym, że przedstawiciele firm motoryzacyjnych: BMW, Daimler, VW, Audi i Porsche (obie należą do VW) - zwanych, jak informuje KE, "kręgiem pięciu" - uczestniczyli w spotkaniach, podczas których omawiano między innymi opracowanie i wdrażanie technologii ograniczających szkodliwe emisje spalin. KE zamierza zbadać, czy doszło na nich do zawarcia zmowy, by ograniczyć rozwój i wdrożenie niektórych systemów kontroli emisji w samochodach sprzedawanych w Europie.

Dochodzenie dotyczy takich technologii, jak systemy selektywnej redukcji katalitycznej oraz filtrów cząstek stałych, które odpowiadają za ograniczenie szkodliwych emisji.

Formalne postępowanie wyjaśniające Komisji dotyczy wyłącznie systemów kontroli emisji. Były to jednak tylko niektóre z zagadnień omawianych przez "krąg pięciu". Na spotkaniach rozmawiano między innymi o wspólnych wymaganiach jakościowych dotyczących części samochodowych, wspólnych procedurach testowania jakości, czy maksymalnej prędkości, z jaką mogą się otwierać lub zamykać dachy kabrioletów.

Współpraca rozszerzyła się również na obszar testów zderzeniowych i manekinów do tych badań. Firmy samochodowe wymieniały się wiedzą techniczną w celu ulepszenia procedur testowania bezpieczeństwa samochodów.

Obecnie Komisja nie ma wystarczających dowodów, aby te dyskusje w ramach "kręgu pięciu" uznać za zachowania antykonkurencyjne. Unijne przepisy antymonopolowe pozwalają na współpracę techniczną, dzięki której ma się poprawić jakość produktów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane