• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Po 30 tys. zł od Volkswagena dla każdego? Szanse kierowców rosną

Po 30 tys. zł od Volkswagena dla każdego? Szanse kierowców rosną

Bruksela popiera postulat, by Volkswagen wypłacił klientom w Europie odszkodowania za auta z oprogramowaniem fałszującym emisje spalin. Może to dotyczyć ponad 140 tysięcy samochodów w Polsce. Komisarz Elżbieta Bieńkowska jest zdania, że wysokość rekompensaty nie powinna odbiegać od tej, którą otrzymują kierowcy w USA.

Nie milkną echa afery Volkswagena, a firma ponownie znalazła się na celowniku Komisji Europejskiej. Zdaniem komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, Volkswagen powinien zapłacić odszkodowania europejskim klientom w podobnej wysokości jak w USA. W Polsce byłoby to około 30 tysięcy złotych na osobę.

Wysokie rekompensaty

Wypowiedź Bieńkowskiej pojawiła się w odpowiedzi na informacje, że amerykańscy klienci Volkswagena mogą otrzymać po 7 tysięcy dolarów rekompensaty. W Stanach Zjednoczonych problem dotyczy pół miliona samochodów. Łączna kwota wypłat przekroczyć ma 10 mld dolarów.

Tymczasem według szacunków Instytutu Badawczego Samar, w Polsce w latach 2008-2015 sprzedano ponad 140 tysięcy aut marek Volkswagen, Seat, Skoda oraz Audi, których dotyczy "afera spalinowa".

Klienci mogą sprawdzać, czy ich samochód wyposażony jest w taki silnik na stronie Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volksvwagen AG. Problemem zajęły się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Ministerstwo Środowiska.

Groźne dla zdrowia

Eksperci ostrzegają, że samochody wyposażone w silniki Volkswagena z oszukańczym oprogramowaniem mogą emitować do 40 razy więcej niebezpiecznych substancji, niż przewidują to normy. Szczególnie groźne dla zdrowia ludzi są tlenki azotu, których koncentracja w powietrzu może prowadzi do poważnych powikłań z oddychaniem, a nawet do przedwczesnych zgonów.

Jednak nie tylko instytucje rządowe zajmują się aferą. Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy Volkswagen zebrało do tej pory ponad pół tysiąca osób chętnych do złożenia pozwu zbiorowego. Codziennie do Stowarzyszenia wpływa od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych zgłoszeń. Prawnicy, współpracujący z tą organizacją, przygotowują również pozwy indywidualne. Złożenie pozwu zbiorowego planowane jest na lipiec bieżącego roku.

Szykują się kolejne pozwy przeciwko Volkswagenowi:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
taki_tam
A może tak miliony ludzi, którzy zostali zmuszeni do wdychania tego syfu złoży zbiorowy pozew ? Ja jestem chętny i też przytulę 30 tyś. A firma VAG pójdzie na dno z tym całym swoim syfem.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Yaspi
Nie odszkodowania tylko złomowanie samochodów na koszt producenta. Ktoś kto nie ma VW też oddycha ich nadmiernie wydzielanymi spalinami.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane