• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Wynajem samochodu na wakacjach. Sprawdź, na co uważać

Wynajem samochodu na wakacje. Na co uważać? Odtwórz: Wynajem samochodu na wakacje. Na co uważać?
Wynajem samochodu na wakacje. Na co uważać? "Źródło: TVN24 BiS"

Planujesz wynajem samochodu podczas wakacyjnego wyjazdu? Na rynku nie brakuje nieuczciwych firm. Stanisław Sewastianowicz, redaktor naczelny "Auto Świat", tłumaczył w rozmowie z TVN24 BiS, na co uważać.

Jak mówił Sewastianowicz, planując wynajem samochodu w trakcie wakacji możemy skorzystać z internetowego pośrednika. - Który ma na swojej stronie kilka ofert, wybrać taką, która podoba nam się pod względem cenowym, przyjrzeć się jej bliżej i wtedy zacząć ewentualnie rezerwować taki samochód na wyjazd - wskazywał gość TVN24 BiS.

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, należy uważać na niespodzianki, których w takich umowach nie brakuje. - Możemy trafić na biuro, które jest mało znane, nieuczciwe i nie do końca ujawnia swoje kruczki ubezpieczeniowe podczas wynajmowania samochodu - zwracał uwagę, jednocześnie podkreślając, że najem samochodu jest bardziej skomplikowaną sprawą niż najem hotelu.

Jedziesz na urlop? Sprawdź, ile zapłacisz za paliwo
Artykuł TVN24 (Jedziesz na urlop? Sprawdź, ile zapłacisz za paliwo): 760501
- Bierzemy przedmiot na własne użytkowanie, musimy go ubezpieczyć, musimy sami się ubezpieczyć. Jest tu wiele elementów, które trzeba wziąć pod uwagę - wskazywał Stanisław Sewastianowicz.

Jakie ubezpieczenie

Jak mówi, "ceny wyjściowe są bardzo zachęcające". - Za 100 złotych możemy wynająć na dzień samochód średniej klasy, możemy podróżować nim bez limitu kilometrów, ale za tym kryją się pewne kruczki jeżeli chodzi o ubezpieczenie - zwracał uwagę.

Sewastianowicz wyjaśniał, że przy wynajmie samochodu zawsze dostaje się ubezepieczenie OC i "coś w rodzaju AC". - Trzeba dopytać, czy autocasco obejmuje całość naszych ewentualnych roszczeń, czy musimy dopłacić. Najczęściej jest tak, że musimy dopłacić żeby być całkowicie chronionym, jeżeli chodzi o wynajęty samochód - wskazywał.

Mimo, że wówczas cena wynajmu wzrośnie, to jednak warto to zrobić, bo wkład własny w przypadku szkody może wynosić nawet kilka tysięcy euro. - Najlepiej kupić pełną opcję i wtedy mieć święty spokój i bezpiecznie jechać na wakacje - mówił ekspert.

Dodatkowe opłaty

Co ważne, by myśleć o wynajmie samochodu trzeba posiadać kartę. Stanisław Sewastianowicz wyjaśnia, że trzeba przy tym liczyć się z tym, że firma wynajmująca może zablokować nam na karcie nawet 1000 euro. - Po powrocie trzeba sprawdzić, czy te 1000 euro zostało odblokowane, bo czasami zdarza się tak, że mniejsze firmy mogą te 1000 euro w naszym imieniu wykorzystać - ostrzegał Sewastianowicz.

Oto najczęściej kupowane auta na świecie. Jest nowy lider
Artykuł TVN24 (Oto najczęściej kupowane auta na świecie. Jest nowy lider): 760465
Warto także pamiętać o zgłoszeniu pozostałych osób, jeżeli nie tylko my będziemy kierować samochodem. - Trzeba wykupić opcję taką żeby ci kierowcy też byli ubezpieczeni. To kosztuje około 10 euro dla każdego dodatkowego kierowcy - wskazywał.

Czasami zdarzają się również dopłaty za dodatkowe wyposażenie. W przypadku starszych samochodów może to być na przykład system nawigacji.

Gość programu "Biznes dla ludzi" ostrzegał także przed lekceważeniem oględzin samochodu w trakcie jego wynajmu. - Ważne by obejrzeć samochód, sprawdzić czy wszystko zgadza się w protokole, należy zgłosić każdą najdrobniejszą ryskę na karoserii, ewentualnie zrobić zdjęcie. Również po powrocie trzeba zabezpieczyć wszystkie ślady, które zrobiliśmy, wziąć podpis i pieczątkę od wypożyczalni, że w takim stanie oddajemy samochód żeby później ktoś z naszego konta nie pobierał odszkodowania - mówił Stanisław Sewastianowicz, redaktor naczelny "Auto Świat".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane