• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Podpowiadamy, jak obniżyć potwornie drogie OC. Oto pięć legalnych sposobów

Jak obniżyć cenę polisy OC? Odtwórz: Jak obniżyć cenę polisy OC?
Foto: Shutterstock | Video: tvn24bis Foto: Jak obniżyć cenę polisy OC? | Video: Jak obniżyć cenę polisy OC?

Kierowcy nie muszą udawać, że jeżdżą mało, wcale nie wyjeżdżają za granicę i zawsze wożą dzieci, aby obniżyć stawkę ubezpieczenia OC. Jak na polisie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych? Zobacz kilka legalnych sposobów, by na obowiązkowe ubezpieczenie samochodu nie wydawać całej pensji. Materiał z programu "Raport" TVN Turbo.

Oglądaj "Czarno na białym" w TVN24. Dziś o 20.20 raport specjalny o polisach OC.

1. Nie czekaj

Z zakupem ubezpieczenia OC przede wszystkim należy nie czekać do ostatniej chwili. Jeżeli polisa kończy nam się np. 31 grudnia, to warto podpisać umowę miesiąc wcześniej. W ten sposób zaoszczędzimy nawet 10 proc. - Ceny rosną tydzień, czy dwa przed końcem polisy. Wtedy cena będzie jeszcze wyższa - mówił w TVN Turbo Marcin Broda z "Miesięcznika Ubezpieczeniowego".

- Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma taką politykę, że w dniu rozpoczęcia ochrony składka może być o około 100-200 zł wyższa - dodaje Julia Karpińska, z porównywarki ubezpieczeń "MFIND".

2. Korzystaj z promocji

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych obniża ceny polis, kiedy kierowcy decydują się na skorzystanie z dodatkowych promocji. Na przykład jeśli opłatę za ubezpieczenie zrealizujemy kartą kredytową, bądź debetową, to zaoszczędzimy 5 proc. W przypadku, kiedy nasza polisa opiewa na sumę 2 tys. zł, to zaoszczędzimy wówczas 100 zł.

- Korzyść jest i dla klienta i dla firmy ubezpieczeniowej. Pierwszy płaci mniej, a drugi ma od razu pieniądze na koncie - tłumaczył Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 BiS.

3. Opłata w całości

Na zniżkę możemy również liczyć w przypadku, kiedy opłacimy całą kwotę ubezpieczenia w jednej transzy. - Jeżeli płacimy składkę ubezpieczeniową w jednej racie, to jest ona tańsza o co najmniej 10 proc. niż, gdyby była płacona w dwóch albo więcej ilości rat - mówiła Katarzyna Wojdyła, ekspert ds. ubezpieczeń w Link4.

4. Przez Internet

Nowej polisy warto również poszukać w Internecie. Niektórzy ubezpieczyciele za samodzielny zakup OC drogą internetową oferują nawet 15 proc. zniżki.

- U niektórych ubezpieczycieli na kalkulatorze OC i AC istnieje możliwość wpisania kodu promocyjnego, dzięki czemu zyskujemy ok. 10 proc. zniżki. Takie kody promocyjne można znaleźć w internecie - mówiła Julia Karpińska.

5. Łączenie produktów

Warto również korzystać z porównywarek ubezpieczeń oraz kupować kilka produktów w jednej firmie. - Na zniżkę może też liczyć klient, który w obrębie jednego ubezpieczyciela decyduje się na kilka produktów, czyli np. poza ubezpieczeniem pojazdu kupuje polisę na dom. Można w ten sposób zyskać nawet 10 proc. - mówi Katarzyna Wojdyła.

Przykładowa cena polisy za BMW 318 z 2000 roku dla 22 letniego mężczyzny, który ma prawo jazdy od 2 lat wynosi 2903 zł. Po zastosowaniu wszystkich trików można obniżyć tę kwotę nawet o połowę.

Ubezpieczenia OC drastycznie podrożały, więc kierowcy częściej niż do tej pory poszukują tańszych rozwiązań. Jak się okazuje, nie warto stosować niektórych trików. Organizacje ubezpieczycieli zatrudniają analityków, a nawet detektywów, których celem jest nie tylko zapobieganie wyłudzeniom odszkodowań, ale również tropienie umów zawartych na podstawie nieprawdziwych danych. Zobacz sposoby na tańsze OC.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane