• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Oszczędności w portfelach kierowców. Polacy pokochali autogaz

Polscy kierowcy pokochali autogaz Odtwórz: Polscy kierowcy pokochali autogaz
Polscy kierowcy pokochali autogaz "Źródło: TVN Turbo"

Coraz więcej polskich kierowców jeździ na autogazie. Z liczbą blisko trzech milionów aut na gaz Polska wysuwa się na pozycję lidera w Unii Europejskiej. Popularność paliwa LPG wynika głównie z niskich cen, ale też przynosi korzyści środowisku.

 

Duże oszczędności są oczywiście główną przyczyną popularności autogazu wśród polskich kierowców. Jednak rzadko kiedy mówi się o jego ekologicznych walorach.

- Eksploatacja gazu LPG z punktu widzenia środowiskowego jest czystsza niż eksploatacja paliw płynnych, przy czym, co jest jeszcze bardzo ważne, w przypadku spalania gazu LPG nie ma emisji PM (cząstek stałych-red.) - mówi Krzysztof Biernat z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji.

Cząsteczki PM, z których głównie składa się smog, to nie jedyne substancje, których pozbawiony jest autogaz. W stosunku do samochodów napędzanych silnikiem diesla auta napędzane gazem LPG produkują o 96 proc. mniej tlenków azotu (NOX). A w porównaniu do silników benzynowych spaliny LPG są czystsze o 68 proc.

Opłacalność instalacji

Założenie instalacji LPG do auta jest opłacalne im więcej auto pali i im więcej pokonuje kilometrów. Załóżmy, że kierowca przejeżdża miesięcznie 2 tysiące kilometrów, a jego samochód spala 8 litrów benzyny PB na 100 km oraz 9,2 litra gazu na 100 km. W szacunkach użyliśmy aktualnych cen paliwa (4,66 zł za litr Pb 95 i 2,18 zł za litr LPG). Z kolei cena samej instalacji z montażem to wydatek rzędu 2,5 tys. złotych.

Z obliczeń, których dokonaliśmy z użyciem kalkulatora LPG na stronie gazeo.pl wynika, że przejechanie 2 tys. km na benzynie kosztuje 745 złotych, a na gazie 401 zł. Zatem miesięcznie oszczędności wyżej wymienionego kierowcy to 225 złotych, a roczne to aż ponad 2,7 tysiąca złotych. Podane oszczędności nie są prostym wynikiem obliczenia kosztu różnicy paliw, ale uwzględniają m.in. amortyzację kupna instalacji gazowej, jej serwisu, czy droższych przeglądów.

To właśnie koszt instalacji gazowej jest największym wydatkiem (wspomniane 2,5 tys. złotych). Jednak wydatek może zwrócić się kierowcy już po około siedmiu miesiącach.

Jeśli założymy, że po założeniu instalacji LGP będziemy jeździć naszym autem łącznie pięć lat, pokonując miesięcznie 2 tysiące kilometrów, to w tym czasie zaoszczędzimy aż 13,5 tys. złotych. Ta kwota zawiera już dodatkowe koszty przeglądów technicznych, serwisu instalacji oraz benzyny zużytej do uruchamiania.

Polska potęgą

Polska ma największy rynek autogazu w Unii Europejskiej i czwarty na świecie, po Korei Południowej, Turcji i Rosji. Rynek szybko rósł w latach 90. ubiegłego wieku i na początku obecnego stulecia.

W 2007 roku liczba samochodów zasilanych autogazem w Polsce wynosiła niewiele ponad 2 miliony. W minionym roku ta liczba sięgnęła niemal 3 milinów pojazdów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pawelek332
gaz katuje silniki .....wiem bo mialem dwa auta na gaz ....ale o tym nikt nie mowi
 • 2
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Stefan_007
Zgadzam się. U mnie katalizator "poleciał" pierwszy. O jakim mniejszym zanieczyszczaniu wtedy mówić?
Samochody na LPG powinny być konstruowane i fabrycznie odpowiednio przygotowane do takiego paliwa.
 • 0
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Majkiel_999
Zależy od silnika, są takie które nie znoszą gazu i takie, które tolerują w miarę dobrze. Poza tym, często okres katowania silnika jest na tyle długi, że i reszta auta się rozpadnie.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bolek20
Silniki katuje co najwyżej nieumiejętny kierowca. Nowoczesne silniki są specjalnie robione tak, aby były ogólnie mniej trwałe i LGP nie ma tu większego wpływu na zużycie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane