• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Superczłowiek, który przetrwa każdy wypadek samochodowy. Poznaj Grahama

Graham, superczłowiek, który przetrwa każdy wypadek samochodowy Odtwórz: Graham, superczłowiek, który przetrwa każdy wypadek samochodowy
Foto: Reuters Foto: Graham - superczłowiek | Video: Graham, superczłowiek, który przetrwa każdy wypadek samochodowy

Naukowcy z Australii opracowali model superczłowieka. Może i Graham - bo tak nazwano tę istotę - urodziwy nie jest, za to przetrwa każdy wypadek samochodowy. Brak szyi sprawia, że nie złamie karku, a otłuszczona twarz chroni nos i uszy. Ta interaktywna rzeźba została stworzona przez chirurga urazowego, eksperta w dziedzinie badań zderzeniowych i artystkę z Melbourne w ramach kampanii bezpieczeństwa ruchu drogowego w Australii.

Graham jest nieco inny niż wszyscy ludzie i zapewne nie wygrałby konkursu na mistera Australii. Ma za to wiele innych zalet. Na przykład bulwiastą głowę, brak szyi, stopy z naroślami oraz mnóstwo sutków na torsie.

Graham jest wizualizacją tego, czym byłby człowiek, gdyby ewolucja obrała sobie za cel przystosowanie go do wypadków komunikacyjnych.

Za projekt odpowiedzialni są artystka – Patricia Piccini, jeden z czołowych chirurgów urazowych oraz specjalista badający wypadki samochodowe.

Graham nie tylko wygląda jak żywy ale jest także interaktywny. Fantom będzie pełnił służbę w Australijskim stanie Wiktoria, gdzie w duecie z Google Tango – rozszerzoną rzeczywistością – pokaże ludziom jak dokładnie jest zbudowane jego ciało.

- Gatunek ludzki ewoluuje znacznie wolniej, niż auta, którymi się poruszamy. Graham pomoże nam zrozumieć, dlaczego musimy stale udoskonalać każdy aspekt naszego systemu komunikacji samochodowej i chronić samych siebie przed własnymi błędami - tłumaczy Joe Calafiore – dyrektor generalny australijskiej komisji badającej wypadki komunikacyjne.

- Ludzie są zdolni przeżyć kolizję ze ścianą, kiedy wbiegną w nią z pełną prędkością, ale jeśli mówimy o wypadkach z udziałem pojazdów, mamy do czynienia ze znacznie większymi prędkościami, potężniejszymi siłami i drastycznie spadającymi szansami na przeżycie - dodaje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (19)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lukasz_romanowskigk60
Idealny kierowca na polskie drogi.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Shark_wd
jego stopy uniemożliwiały by operowaniem przepustnicą (chyba że tylko gaz do dechy), głowa uniemożliwiała by rozglądanie się, przypuszczam że kąt widzenia Grahama to 160-170stopni (normalnego człowieka 180stopni + możliwość rozglądania się) więc jazda tylko na wprost- idealnie, żeby docelowo spowodować wypadek
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
malta
Mógłby być maskotą KOD..
  • 3
  • 10
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane