• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Google testuje autonomiczne samochody. Zbudował do tego sztuczne miasto

Kolizja z udziałem autonomicznego samochodu Ubera Odtwórz: Kolizja z udziałem autonomicznego samochodu Ubera
Kolizja z udziałem autonomicznego samochodu Ubera "Źródło: Fresco News/ Mark Beach/ Reuters"

Waymo - firma, której właścicielem jest Google - zbudowało model miasta w skali 1:1 po to, by stworzyć przestrzeń dla testowania funkcjonalności pojazdów autonomicznych.

Jak podał serwis "Ars Technica", wirtualne miasto-model znajduje się w Kalifornii, sto mil na wschód od Doliny Krzemowej. Stworzona przez Waymo miejscowość o nazwie "Castle" (za bazą wojsk lotniczych "Castle Air Force Base") zawiera w sobie sieć prywatnych dróg dla testów pojazdów autonomicznych. Testy odbywają się na drogach różnego typu - od wielopasmowych alei po uliczki typowe dla przestrzeni o zabudowie jednorodzinnej.

Warunki pod kontrolą

Budowa modelu środowiska miejskiego pozwala Waymo na testy oprogramowania sterującego pojazdami autonomicznymi w ściśle kontrolowanych warunkach. Według informacji podanych przez "Ars Technica", największą uwagę przywiązuje się do testów hamowania, będących częścią szerszych symulacji związanych z bezpieczeństwem użytkowym pojazdów autonomicznych.

Oprócz makiety miasta Castle, Waymo dysponuje też narzędziem Carcraft opartym na wirtualnej rzeczywistości. Pozwala ono na wykonywanie złożonych symulacji ruchu pojazdów autonomicznych w wymodelowanych wersjach miejscowości takich jak Austin, Mountain View czy Phoenix. Oprogramowanie Carcraft pozwala na rozgrywanie tego samego scenariusza wielokrotnie, przy zmieniających się warunkach brzegowych i parametrach sytuacji. W 2016 roku Waymo zarejestrowało ponad tysiąc mil symulowanych przejazdów samochodami autonomicznymi na każdą milę przeniesioną do wirtualnej rzeczywistości.

Jak dodaje "Ars Technica", symulacje bezpiecznego poruszania się pojazdów autonomicznych w wirtualnej przestrzeni nie oznaczają jeszcze, że Waymo dysponuje gotowym produktem, który mógłby znaleźć się na rynku konsumenckim.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane