• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Więcej fotoradarów w Polsce, nowe lokalizacje. Inspektorat na wielkich zakupach

Liczba fotoradarów na drogach ma wzrosnąć. "Został złożony wniosek o dofinansowanie" Odtwórz: Liczba fotoradarów na drogach ma wzrosnąć. "Został złożony wniosek o dofinansowanie"
Liczba fotoradarów na drogach ma wzrosnąć. "Został złożony wniosek o dofinansowanie" "Źródło: Polskie Radio"

Ponad 350 nowych radarów i innych urządzeń rejestrujących kupi Główny Inspektorat Transportu Drogowego - poinformował GITD. Część z nich zostanie zainstalowana w nowych lokalizacjach.

Z 358 nowych urządzeń rejestrujących (w tym fotoradarów stacjonarnych i mobilnych, urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle) 111 zostanie zainstalowanych w nowych miejscach. Reszta przeznaczona będzie do zainstalowania w dotychczas wykorzystywanych lokalizacjach – sukcesywnie zastępując wyeksploatowany już sprzęt.

Instalacje urządzeń w nowych lokalizacjach powinny rozpocząć się najwcześniej w trzecim kwartale 2020 roku. Stawianie nowych urządzeń w istniejących lokalizacjach rozpocznie się nie wcześniej niż w trzecim kwartale 2021 r.

GITD poinformował, że w Centrum Unijnych Projektów Transportowych oficjalnie zatwierdzono wniosek o dofinansowanie projektu "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym", planowany do współfinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach programu infrastruktura i środowisko 2014-2020.

Kwota wydatków całkowitych w ramach projektu to 162 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE wyniesie 85 proc., czyli 137,7 mln zł.

Zabójcza prędkość

Inspektorat wyjaśnił, ze nowy projekt służyć ma zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych. Zwrócił uwagę, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

"Mimo systematycznej poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, w ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło 2831 osób. [...] Polska jest czwartym od końca krajem z największą liczbą zabitych na milion mieszkańców w Europie" – czytamy w komunikacie.

Według GITD do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD wpłynęło dotychczas około 2000 wniosków od lokalnych społeczności o instalację urządzeń rejestrujących, które poprawiają bezpieczeństwo na drogach.

GITD dysponuje obecnie 431 fotoradarami, 30 urządzeniami do odcinkowego pomiaru średniej prędkości i 29 mobilnymi urządzeniami rejestrującymi prędkość, pracującymi w szczególnie niebezpiecznych miejscach na polskich drogach. Ponadto 20 niebezpiecznych skrzyżowań w całej Polsce monitorowanych jest przez sygnalizatory przejazdu na czerwonym świetle.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Stefan_007
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
slavk0
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane