• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

W tych miejscach zdejmij nogę z gazu. Zobacz na mapie, gdzie działa odcinkowy pomiar prędkości

Nadmierna prędkość na drogach. Materiał TVN24 z 12 kwietnia Odtwórz: Nadmierna prędkość na drogach. Materiał TVN24 z 12 kwietnia
Nadmierna prędkość na drogach. Materiał TVN24 z 12 kwietnia "Źródło: TVN24 BiS"

Wybierasz się samochodem na wakacje? Uważaj na urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości, które funkcjonują w 30 lokalizacjach. Poniżej na interaktywnej mapie pokazujemy wszystkie z nich.

Przypomnijmy, że pierwsze urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości ruszyły w 2015 roku. Do monitorowanych lokalizacji należały wówczas:

- Łosiów, droga krajowa 94, odcinek o długości 2,15 km

- Łuszczów, DK 82; 2,9 km

- Karniewo, DK 60; 1,79 km

- Zwierki-Zabłudów, DK 19; 3,88 km

W kolejnych miesiącach do tego grona dołączono 26 miejsc. Od końca ubiegłego roku system działa w 14 województwach. Ostatnim miejscem na mapie, które dołączyło do systemu była Łęczna - Turowola w województwie lubelskim.

Poniżej na interaktywnej mapie pokazujemy wszystkie z nich.

Klikając na prostokąt ze strzałką przejdziesz do menu, w którym znajdziesz wszystkie 30 lokalizacji odcinkowego pomiaru prędkości. Możesz również wybrać odcinek na mapie. Powiększając mapę zobaczysz jego dokładny przebieg, długość i limit prędkości dla samochodów osobowych.
Źródło: Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD

Jak to działa

Kamera zamontowana na bramce wjazdowej rejestruje dane pojazdu (nr rejestracyjny, typ, markę) oraz czas wjazdu na odcinek pomiarowy. Z kolei kamera zamontowana na bramce wyjazdowej rejestruje czas wyjazdu z odcinka i na jego podstawie oblicza średnią prędkość pojazdu.

Gdy przekroczymy dopuszczalną prędkość otrzymamy mandat, a zapis wykroczenia trafi do CANARD-u, czyli Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, obsługiwanego przez GITD. Koszt uruchomienia 30 punktów odcinkowego prędkości to 9 milionów złotych.

Po raz pierwszy system odcinkowej kontroli prędkości został wprowadzony w Holandii w latach 90. Od tamtej pory kolejne kraje decydowały się na wdrożenie tego typu systemu automatycznej kontroli prędkości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
w tym roku ze świnoujścia do zakopanego jechałem 16 godz,a z powrotem 17godz kiedyś maluchem szybciej tą trasę robiłem i autostrad nie było
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
marco88
Jazda powinna być płynna a nie szarpana co kilometr ograniczenia 50/70/50/90/70/50/50. Ile to samochód spali ? Dobrze jeździ się tylko po ekspresówkach i autostradach na krajówkach tragedia.
  • 0
  • 5
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane