• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

"Rotacyjne" progi prędkości w fotoradarach. Szef drogowej inspekcji wyjaśnia

Nowe fotoradary na polskich drogach w 2020 roku Odtwórz: Nowe fotoradary na polskich drogach w 2020 roku
Nowe fotoradary na polskich drogach w 2020 roku "Źródło: TVN Turbo"

Nieprawdą jest, że nie rejestrujemy przekroczeń prędkości w przedziale od 11 do 20 km/h - poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Odniósł się w ten sposób do pytania jednego z posłów o raport Najwyższej Izby Kontroli z września ubiegłego roku.

NIK opublikowała we wrześniu 2019 roku wyniki kontroli dotyczącej funkcjonowania odcinkowych pomiarów prędkości (OPP) w ramach systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Z raportu wynika m.in., że Główny Inspektorat Transportu Drogowego w latach 2015-2017 ograniczał rejestrację wykroczeń poprzez programowanie fotoradarów nawet o 30 km/h powyżej prędkości dozwolonej na danym odcinku drogi. Działania te miały - zdaniem NIK - uniemożliwić nałożenie kar za przekroczenie prędkości o wartości, co najmniej 2,8 mld zł.

"Progi są zmieniane rotacyjnie"

Pytanie w tej sprawie Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego zadał na czwartkowym posiedzeniu Sejmowej Komisji Infrastruktury poseł Mirosław Suchoń (KO). Posiedzenie dotyczyło raportu o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działaniach realizowanych w tym zakresie w 2018 r.Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur zaznaczył, że zgodnie z ustawą GITD może rejestrować przekroczenia prędkości od 11 km/h wzwyż. Przyznał jednak, że progi są dostosowywane przede wszystkim do możliwości kadrowych GITD.

- Chodzi o to, żeby w pierwszej kolejności przerabiać najcięższe wykroczenia. Natomiast jest nieprawdą, że nie rejestrujemy przekroczeń od 11 do 20 km/h - odpowiedział.

Podkreślił również, że na ponad 1,5 mln zarejestrowanych w ubiegłym roku przekroczeń prędkości ponad 800 tys. wykroczeń to przekroczenia prędkości w przedziale od 11 do 20 km/h; 530 tys. przekroczeń w przedziale od 21 do 30 km/h; 150 tys. w przedziale od 31 do 40 km/h i 43 tys. przekroczeń w przedziale od 41 do 50 km/h.

- Rzeczywiście nasze progi są zmieniane rotacyjnie. Kierowca nigdy nie wie, które urządzenie jest ustawione na jaki próg tolerancji. Większość urządzeń tak naprawdę rejestruje przekroczenia prędkości od kilkunastu kilometrów (na godzinę - red.) - zapewnił.

Gajadhur poinformował również, że w systemie automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym funkcjonuje 435 stacjonarnych fotoradarów, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle oraz 29 mobilnych urządzeń zamontowanych w samochodach oznakowanych.

Mniej wypadków i ofiar

- Dane statystyczne pokazują wyraźnie, że w miejscach, w których są zamontowane fotoradary, które są objęte systemem automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym znacznie spadła liczba wypadków, liczba ofiar śmiertelnych i liczba osób rannych. Są miejsca, w których skuteczność jest tak naprawdę stuprocentowa - powiedział.

Przypomniał również, że system fotoradarów będzie rozbudowywany, a umowa w sprawie tzw. systemu CANARD 2 została podpisana w 2018 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zajadacz
Po pierwsze, to wolno im rejestrować przekroczenie powyżej 13 km/h (10km+błąd pomiaru fotoradaru), czyli de facto od 14 km/h przekroczenia dopuszczalnej prędkości. W rozporządzeniach odnośnie pomiaru jest mowa o prędkości pojazdu, a nie prędkości wskazywanej przez urządzenie rejestrujące.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
roweromaniak
Czyli mamy ok. 500 urządzeń pomiarowych w całym kraju - 1,5 na powiat, JEDNO na PIĘĆ gmin. Francja ma ok. 10 000. Wiecie teraz, dlaczego we Francji jest bezpieczniej na drogach?
  • 0
  • 3
  • zgłoś naruszenie
zamknij
zajadacz
Statystyki policyjne pokazują, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest bardzo rzadko (mniej niż 10%) przyczyną wypadku.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane