• rozwiń
  • WIG20 2272.09 +1.05%
  • WIG30 2627.69 +0.77%
  • WIG 59959.90 +0.61%
  • sWIG80 14371.97 +0.22%
  • mWIG40 4698.32 -0.35%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Duża fabryka samochodów wstrzymała pracę. Po cyberataku

Hakerzy nie śpią. Zobacz jak obronić się przed cyberatakiem "Źródło: tvn24"

Jedna z największych fabryk Renault, zatrudniająca 3,5 tysiąca osób, w poniedziałek nie wznowiła jeszcze produkcji wstrzymanej po piątkowym cyberataku - poinformowała rzeczniczka francuskiego koncernu motoryzacyjnego.

Przedstawicielka firmy przekazała, że informatycy wciąż pracują, by zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenieniu się złośliwego oprogramowania z zainfekowanych komputerów. Produkcja w zakładach Renault w Douai na północy Francji ma ruszyć we wtorek rano - dodała.

Pozostałe fabryki koncernu, w których wstrzymano pracę w konsekwencji ataku, już wznowiły działanie.

Śledztwo trwa

Guillaume Poupard, szef rządowej agencji ds. cyberbezpieczeństwa, powiedział w rozmowie z radiem France-Inter, że piątkowy cyberatak dotknął też inne przedsiębiorstwa we Francji, ale nie wymienił ich nazw. Podkreślił, że nie spodziewa się, by w poniedziałek, w pierwszy dzień roboczy po ataku, miał zapanować z tego powodu "cyberchaos".

Francuska prokuratura już od piątku prowadzi dochodzenie w sprawie cyberataku.

Okup za odblokowanie dostępu

Według informacji Europolu piątkowa seria cyberataków dotknęła ok. 200 tysięcy podmiotów, m.in. wielkich korporacji, w co najmniej 150 krajach na całym świecie. Wykorzystano złośliwe oprogramowanie ransomware (za pomocą którego hakerzy żądają okupu w zamian za odblokowanie dostępu), bazujące na narzędziach wykradzionych amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

W ataku ucierpiały m.in. hiszpański gigant telekomunikacyjny Telefonica, niemieckie koleje Deutsche Bahn, amerykańskie przedsiębiorstwo spedycyjne FedEx, ministerstwo spraw wewnętrznych Rosji i kilka uniwersytetów w Chinach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane