• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

"Silnik Mercedesa made in Poland". Wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Schaefer o fabryce w Jaworze: powstanie 500 nowych miejsc pracy Odtwórz: Schaefer o fabryce w Jaworze: powstanie 500 nowych miejsc pracy
Foto: Daimler | Video: tvn24 Foto: W fabryce Daimlera ma znaleźć zatrudnienie kilkaset osób | Video: Schaefer o fabryce w Jaworze: powstanie 500 nowych miejsc pracy

Gigantyczna inwestycja motoryzacyjna w Polsce staje się faktem. W czwartek rząd uroczyście sfinalizował umowę z koncernem Daimler AG na budowę zakładu w Jaworze pod Wrocławiem. Oto pięć rzeczy, które wiemy o tej inwestycji.

Zapowiedziana oficjalnie na początku maja br. inwestycja Daimlera po miesiącach negocjacji nabiera rozpędu. W czwartek przed południem w Warszawie odbyła się uroczystość związana z podpisaniem umowy z niemieckim koncernem na budowę fabryki silników w Jaworze pod Wrocławiem.

1. Koszt

Zgodnie z planami, jej budowa zakończy się w 2019 roku, a w 2020 roku zakład osiągnie pełne moce produkcyjne. Proces inicjowania produkcji zacznie się jednak już w przyszłym roku, o czym poinformował w czwartek Markus Schaefer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars.

Jak podkreślali już wcześniej przedstawiciele Daimlera, utrzymanie założonych terminów dotyczących inwestycji jest bardzo ważne dla niemieckiego producenta, bowiem notuje on rekordowy popyt na swoje samochody. W zeszłym roku na całym świecie sprzedano ponad 2 mln pojazdów osobowych Mercedes-Benz.

Koszt budowy fabryki ma wynieść ok. 500 mln euro.

 

2. Silniki

W polskiej fabryce w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S.

Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.

Niemiecki koncern zapewnia, że fabryka będzie spełniać wyśrubowane normy ochrony środowiska i energooszczędności. A proces produkcyjny zostanie w niej wysoce zautomatyzowany.

 

3. Miejsca pracy

Niemiecki koncern Daimler AG w fabryce w Jaworze stworzy 500 nowych miejsc pracy, a także dodatkowe kilka tysięcy "pośrednich miejsc pracy w całym regionie".

Zgodnie z zapowiedziami, inwestor planuje przeznaczenie znaczących środków na szkolenia dla nowo przyjmowanych pracowników. - W sztuce, technice i wysokiej jakości produkcji - wskazywał na czwartkowej konferencji Markus Schaefer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars.

 

4. Konkurencja

Polski zakład będący pierwszą fabryką silników Mercedes-Benz poza Niemcami będzie podlegał bezpośrednio pod największą i najstarszą fabrykę silników znajdującą się w Untertuerkheim (na peryferiach Stuttgartu). Jest to też siedziba koncernu Daimler AG.

Jak powiedział Markus Schaefer budowę fabryki rozważano w siedmiu lokalizacjach. Według doniesień mediów nasz kraj rywalizował m.in. z Węgrami i Rumunami, które miały przedstawić konkurencyjne oferty.

- Kiedy nasi przedstawiciele wrócili z Jawora powiedzieli trzy słowa: "to jest to" - podkreślał Schaefer.

 

5. Wykwalifikowane kadry

Co zatem zdecydowało, że wybrano Polskę? Według przedstawicieli koncernu, dla Daimlera przy wyborze lokalizacji najważniejsze były takie czynniki, jak położenie i uzbrojenie działki, a szczególnie jej skomunikowanie, bo całość produkcji będzie trafiać na eksport.

Kluczowym czynnikiem był też dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry, jak podkreślała kilka tygodni temu Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Mercedes-Benz Polska, tym Polska wygrywa ze wszystkimi państwami Europy Centralnej.

 

Daimler zainwestuje w Jaworze. Zobacz materiał z programu "Bilans" w TVN24 BiS (11.10.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
yDuck 77
no nareszcie nauczymy Niemców robic samochody....
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane