• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Polska ma najwięcej starych aut w całej Unii. "Problem martwych dusz"

Ekspert o starych samochodach na polskich drogach Odtwórz: Ekspert o starych samochodach na polskich drogach
Ekspert o starych samochodach na polskich drogach "Źródło: TVN24 BiS"

Po polskich drogach jeździ najwięcej starych samochodów w całej Unii Europejskiej. Jak wynika z danych Eurostatu, 20 lat lub więcej ma 33,7 procent wszystkich aut w naszym kraju. Zdaniem Jakuba Farysia, prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, liczba starych samochodów może być nieco zawyżona przez "martwe dusze".

Jak wynika z danych Eurostatu za 2016 rok, tuż za Polską znalazła się Estonia - 27,6 proc., a na trzecim Malta - 22,8 proc. Tuż za podium sklasyfikowano Finlandię, w której stare samochody stanowią 22,5 proc. wszystkich aut.

Na drugim biegunie znalazły się takie kraje jak Irlandia, Dania, Luksemburg, czy Belgia. To tam są bowiem najwyższe wskaźniki nowych samochodów (poniżej dwóch lat).

Po irlandzkich drogach jeździ 24,6 proc. aut, które mają poniżej dwóch lat. W przypadku Danii jest to 23,3 proc., Luksemburga - 23,1 proc., zaś Belgii - 21,2 proc.

Problem "martwych dusz"

Jakub Faryś, prezes Polskie Związku Przemysłu Motoryzacyjnego zwracał uwagę, że dane Eurostatu mogą być nieco zawyżone.

- Mamy od wielu lat problem "martwych dusz", to znaczy kilka milionów samochodów prawdopodobnie jest w bazie danych (Centralnej Ewidencji Pojazdów - red.), których fizycznie nie ma - podkreślił gość programu "Bilans" w TVN24 BiS.

Może chodzić o nawet 5-7 milionów takich aut. - One ciągle jeszcze tkwią w tej bazie danych, a są zezłomowane albo wycofane z ruchu - dodał Faryś.


Eurostat podał także, że w Polsce w 2016 roku na 1 tys. mieszkańców przypadało 517 samochodów. Wyższa średnia była tylko w pięciu krajach. Liderem jest Luksemburg z wynikiem 662 aut na 1 tys. mieszkańców. Na podium znalazły się także Włochy - 625 samochodów oraz Malta - 615. Tuż za podium sklasyfikowano Finlandię - 604 i Cypr - 595.

Mniej aut na 1 tys. mieszkańców niż w Polsce jest na przykład w Niemczech. Jak wynika z danych europejskiego urzędu, średnia wyniosła 555 aut.

- Duża liczba samochodów w Polsce w porównaniu z Niemcami, Austrią, czy Czeską Republiką wynika z kiepsko rozwiniętej sieci kolejowej. Tam bardzo dużo pociągów podmiejskich zapewnia obywatelom mobilność. W Polsce, jeżeli mieszka się w małym miasteczku lub na wsi, na ogół do stacji kolejowej jest daleko, dlatego samochód jest koniecznością - wskazywał Jakub Faryś, prezes Polskie Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Wpływ ceł na Europę

Goście programu byli pytani o wpływ na branżę motoryzacyjną w Polsce ewentualnego wprowadzenia przez USA ceł na europejskie samochody. - Na pewno będziemy odnotowywali spadki (w eksporcie - red.). Odbije się to też na naszym głównym kliencie, jakim są fabryki komponentów i fabryki samochodów w Niemczech - powiedział Rafał Orłowski, analityk firmy AutomotiveSuppliers.

Jak wskazywał, 75 proc. samochodów osobowych produkowanych w Niemczech trafia na rynki zagraniczne, w tym także na Stany Zjednoczone.

- Donald Trump nie rozprawia się tylko z europejską motoryzacją, ale także kanadyjską. Wiele zakładów produkujących samochody jak i komponenty, które później są montowane na przykład w Detroit pochodzi z tamtego rynku. Jedynym na razie, kogo nie dotknięto jest Meksyk - dodał.

Zdaniem Farysia, "światłem w tunelu, że Departament Handlu USA ostrzegł prezydenta Trumpa, że to nie jest dobry pomysł i warto byłoby coś z tym zrobić, ale jednak nie wprowadzać ceł". - Jean Claude Jucnker wybiera się do Stanów Zjednoczonych, żeby na ten temat rozmawiać, bo dla Europy branża motoryzacyjna jest chyba najważniejszą częścią gospodarki i problemy tej branży będą skutkowały na wszystkich - zauważył prezes Polskie Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
beef76
Pojazd ma być sprawny. A komu przeszkadza, że jest stary? Chyba tylko przemysłowi samochodowemu i skorumpowanej władzy.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane