• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Miliarder zapowiada inwestycje w Polsce. "Jeszcze w tym roku"

Milion aut elektrycznych w Polsce. Wyzwania dla ambitnego celu rządu Odtwórz: Milion aut elektrycznych w Polsce. Wyzwania dla ambitnego celu rządu
Milion aut elektrycznych w Polsce. Wyzwania dla ambitnego celu rządu "Źródło: TVN Turbo"

Centra serwisowe oraz nowe superładowarki pojawią się w Polsce jeszcze w tym roku - zapowiedział na Twitterze Elon Musk, założyciel Tesli.

Branżowy portal CleanTechnica, zajmujący się tematami związanymi z zieloną energią, udostępnił w weekend artykuł, którego autor opisywał swoje doświadczenia w poruszaniu się samochodem elektrycznym po polskich drogach.

Link do niego pojawił się także na Twitterze i ku zaskoczeniu internautów do wpisu zamieszczonego przez portal odniósł się Elon Musk.

"Centra serwisowe Tesli oraz nowe superładowarki pojawią się jeszcze w tym roku w Polsce" - poinformował miliarder.

Szef Tesli nie podał jednak więcej szczegółów.
 

Jak możemy przeczytać na stronie producenta samochodów elektrycznych, obecnie w Polsce działają cztery superładowarki Tesli: w Ciechocinku (województwo kujawsko-pomorskie), Katowicach (śląskie), Kostomłotach (dolnośląskie) i Poznaniu (wielkopolskie).

Jak dodano, "wkrótce" mają się pojawić cztery kolejne: w Ostrowi Mazowieckiej (mazowieckie), Rzeszowie (podkarpackie), Sieradzu (łódzkie) oraz w Strykowie (łódzkie).

Spotkanie z premierem

W kwietniu 2019 roku miało miejsce spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i Elona Muska.

- Rzeczywiście rozmawiałem z panem Elonem Muskiem, czyli jedną z czołowych postaci elektromobilności - mówił szef rządu. - Trzeba poczekać parę miesięcy, żeby były z tej rozmowy jakieś kolejne kroki, ale rzeczywiście taka rozmowa się odbyła - wyjaśniał wówczas Morawiecki.

Samą rozmowę premier ocenił jako dobrą.

Najpopularniejsze modele

Jak wynika z analizy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w pierwszym półroczu 2019 roku zarejestrowano 945 elektrycznych samochodów osobowych.

Jak wskazano, na wyniki w pierwszym półroczu kluczowy wpływ ma transakcja na rynku car-sharingu. Kontrakt na dostawę 500 sztuk elektrycznego modelu BMW i3 sprawił, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku był to najpopularniejszy model. Krajowe wydziały komunikacji zarejestrowały łącznie 603 sztuki i3, podczas gdy rok temu były to 64 egzemplarze.

"Na drugiej pozycji na koniec czerwca 2019 roku znalazł się Nissan" - czytamy. W tym przypadku zarejestrowano 106 sztuk modelu Leaf wobec 158 przed rokiem. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Renault. Firma dostarczyła 50 sztuk modelu ZOE wobec 26 przed rokiem. Pierwszą piątkę uzupełniły Jaguar I-Pace - 43 samochody oraz Audi e-tron - 42.

Samochody od Tesli zamknęły pierwszą dziesiątkę zestawienia. Model 3, który znalazł się na 8. pozycji, zarejestrowano 16 razy w pierwszym półroczu. Kolejne miejsca należały do Tesli Model S - 10 rejestracji oraz Tesli Model X - 8 rejestracji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jowagryf
Musk uwierzył Morawieckiemu? Nieprawdopodobne.
  • 6
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kunegunda0r65
Ciekawe skąd ten prąd do ładowania samochodów? Z węgla.....
  • 5
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
El Kozako
Jeden supercharger pobiera tyle mocy, co kilkadziesiąt domków jednorodzinnych. Współczuję polskim sieciom przesyłowym ;)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane