• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Tablet w samochodzie jest bardzo niebezpiecznym przedmiotem"

Ekspert: tablet w samochodzie jest bardzo niebezpiecznym przedmiotem Odtwórz: Ekspert: tablet w samochodzie jest bardzo niebezpiecznym przedmiotem
Ekspert: tablet w samochodzie jest bardzo niebezpiecznym przedmiotem "Źródło: TVN Turbo"

Rodzice wybierający się w trasę powinni zastanowić się, czy dobrym pomysłem jest danie dzieciom do zabawy tabletów i telefonów. Luźne przedmioty w samochodzie podczas wypadku mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. Materiał z programu "Raport" TVN Turbo.

- Tablet, który znajduje się w samochodzie, jest bardzo niebezpiecznym przedmiotem w momencie zderzenia z innym pojazdem - mówi Zbigniew Weseli ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Podkreśla, że podczas wypadku masa przedmiotów drastycznie wzrasta w wyniku działających przeciążeń.

- Wyobraźmy sobie, że tablet ważący kilogram uderza z przyśpieszeniem 20 G. Wtedy ten tablet waży 20 kilogramów. Jeżeli uderzy w głowę dziecka, może się to zakończyć śmiercią - ostrzega Weseli.

Dużym zagrożeniem mogą być również niezabezpieczone, przewożone w kabinie akcesoria, jak leżaki, stoliki turystyczne czy nawet rakietki do tenisa lub innych gier plażowych.

Niemiecki automobilklub ADAC przeprowadził crash testy, podczas których nieprzypięte zostały wyżej wymienione przedmioty. Podczas zderzenia zamieniły się one w ważące kilkanaście kilogramów pociski. Mogą ranić lub w najgorszym przypadku zabić pasażerów jadących w aucie. Dlatego też tego typu bagaże najlepiej spinać pasami.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane