• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Drogi ze świńskiego łajna. Niedługo możemy po takich jeździć

Drogi ze świńskiego łajna. Niedługo możemy po takich jeździć
Foto: woodley wonderworks/Wikipedia (CC-BY-2.0) Foto: Świńskie drogi?

Jeśli zespół badaczy z USA zdoła skomercjalizować swój pomysł, wkrótce możemy jeździć po drogach ze świńskiego łajna.

Zespół badawczy pod przewodnictwem profesor Elli Finni z Uniwersytetu Rolniczno-Technologicznego w Północnej Karolinie odkrył, że świńskie ekskrementy zawierają substancję pochodną ropy naftowej. Naukowcy na razie nie potrafią przerobić jej na paliwo płynne, ale pracują już nad zastosowaniem jej w innych obszarach przemysłu. Na przykład w drogownictwie.

Substancja pozyskana ze świńskiego łajna po zmieszaniu z drobnymi kamieniami przypomina asfalt i ma podobne do niego właściwości oraz wytrzymałość. Dodatkowymi zaletami są niska cena oraz zwiększona wytrzymałość na pękanie.

Naukowcy zwracają również uwagę na fakt, że produkcja asfaltu w ten sposób pomoże rozwiązać problem utylizacji miliardów litrów świńskich produktów przemiany materii. To z kolei może przyczynić się do złagodzenia negatywnego wpływu hodowli trzody chlewnej na środowisko.

Zespół prof. Fini wymienia też inne zastosowania substancji pozyskiwanej ze świńskich ekskrementów. Można ją wykorzystać choćby do oprawiania książek czy produkcji posadzek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
na nauki skoczcie do Niemiec, mamy sąsiada co dobrze buduje drogi
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
RumpelStiltzkin
W Polsce również buduje się dobrze, jeśli politycy przy tym nie grzebią. Mam na myśli tych wielkich, jak i tych lokalnych. A jeśli chodzi o Niemcy, to widziałem tam niejedną dziurę. O wiele lepsze drogi mają w Szwecji.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane