• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Mapa budowy dróg w Polsce. Oto lista trwających przetargów

Autostrady kontra ekspresówki Odtwórz: Autostrady kontra ekspresówki
Autostrady kontra ekspresówki "Źródło: TVN Turbo"

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że prowadzi obecnie 29 przetargów, w których wyłoni wykonawców budowy ponad 360 kilometrów dróg. Siedem postępowań dotyczy odcinków dróg, na których wcześniej rozwiązano umowy z wykonawcami.

"Spośród 29 przetargów najkorzystniejsze oferty wyłoniliśmy w pięciu, a w dwunastu weryfikujemy oferty. Na kolejnych dwanaście przetargów wykonawcy przygotowują oferty" - napisano w komunikacie.

Inwestycje drogowe w Polsce

Wśród odcinków, na które wybrano już wykonawców oraz trwa kontrola prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, jest blisko 48-kilometrowy odcinek S11 od Koszalina do Bobolic podzielony na trzy przetargi.

"Wśród postępowań, na których otworzyliśmy oferty zainteresowanych wykonawców, są trzy odcinki autostrady A2 od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego do Siedlec (łączna długość ponad 37 km) oraz trzy odcinki drogi ekspresowej S7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem pod Warszawą (blisko 35 km)" - czytamy w komunikacie.

Listę uzupełnia fragment S5 pod Ostródą, A18 przy granicy z Niemcami, S16 koło Mrągowa i obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego na DK9.

Ponadto GDDKiA czeka na oferty wykonawców zainteresowanych przystąpieniem do przetargu na dziewięć nowych odcinków. Wśród nich jest blisko 50 kilometrów drogi ekspresowej S1 podzielone na cztery przetargi oraz powiązana z nimi budowa obwodnicy Oświęcimia.

Wykonawcy opracowują również oferty na dwa odcinki S3 pomiędzy Troszynem i Świnoujściem (to łącznie blisko 33 km trasy), na S7 w Małopolsce oraz S19 na Podkarpaciu.

Siedem z 29 postępowań dotyczy odcinków dróg, na których wcześniej rozwiązano umowy z wykonawcami.

"Na jednym z trzech odcinków S5 w województwie kujawsko-pomorskim wyłoniliśmy już najkorzystniejszą ofertę, a na dwóch kolejnych otworzyliśmy oferty i je weryfikujemy. Dla południowego wylotu drogi ekspresowej S7 z Warszawy (Warszawa-Lesznowola) wyłoniliśmy najkorzystniejszą ofertę, a dokumentację przetargową sprawdza już Prezes Urzędu Zamówień Publicznych" - czytamy.

Drogowcy podali, że dla trzech pozostałych powtórnych przetargów na odcinki A6/S3 i S10 w województwie zachodniopomorskim "biegnie już czas na opracowanie ofert przez zainteresowanych wykonawców".

LISTA 29 PRZETARGÓW

Czas postępowania

GDDKiA podała w komunikacie, że postępowania przetargowe mogą trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Dotyczy to postępowań prowadzonych w trybie nieograniczonym, jakie w zdecydowanej większości ogłasza GDDKiA.

"Wpływ na czas trwania przetargu ma liczba pytań zadawanych przez potencjalnych wykonawców na etapie opracowywania ofert, odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), skargi na wyroki KIO czy też zgłaszane praktycznie w każdym przetargu wnioski o przesunięcie terminu składania ofert" - czytamy.

Dyrekcja dodała w komunikacie, że obecnie prace budowlane trwają na drogach o długości 1004 kilometrów (w ramach 82 zadań).

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane