• rozwiń
    • WIG20 2212.15 +1.32%
    • WIG30 2500.06 +1.21%
    • WIG 57986.45 +0.99%
    • sWIG80 11453.40 +0.21%
    • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Czechy

Zmiany w opłatach drogowych. Można się rejestrować w nowym systemie

Jakub Bielak o ograniczeniach prędkości w Europie Odtwórz: Jakub Bielak o ograniczeniach prędkości w Europie
Jakub Bielak o ograniczeniach prędkości w Europie "Źródło: tvn24"

Krajowe i zagraniczne firmy transportowe mogą już rejestrować się w nowym systemie poboru opłat drogowych w Czechach. Zacznie on obowiązywać od 1 grudnia na autostradach, a od 1 stycznia 2020 roku na drogach pierwszej kategorii. Sposób uiszczania opłat dla kierowców samochodów osobowych pozostaje bez zmian.

Opłacie drogowej za korzystanie z płatnych dróg podlegają samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony.

Od 1 grudnia tego roku takie pojazdy przed wjazdem na płatne odcinki dróg będą musiały być zarejestrowane w Elektronicznym Systemie Poboru Opłat Drogowych. Co ważne, ten obowiązek dotyczy również firm transportowych, które są już zarejestrowane w obecnie działającym systemie.

"System będzie mieć nową infrastrukturę, która spełnia aktualne wymogi technologiczne i legislacyjne. W celu niezbędnej rejestracji konieczna jest ponowna rejestracja w nowym systemie" - czytamy na stronie mytocz.eu.

To jednak nie wszystko, pojazdy będą musiały również być wyposażone w prawidłowo zainstalowane nowe urządzenie elektroniczne.

Firma zarządzająca systemem opłat CzechToll przygotowała 450 tysięcy takich urządzeń. Można je uzyskać w 200 miejscach w Czechach rejestrując się przez internet lub też wykorzystując system kart paliwowych.

"Dzięki wczesnej rejestracji unikną Państwo czekania w punktach obsługi klienta i zapewnią bezproblemowe przejście na nowy system. Urządzenia elektroniczne zamówione w okresie od 22 września do 31 października 2019 roku przy rejestracji przez samoobsługę zostaną bezpłatnie doręczone przewoźnikom do domu" - czytamy na stronie mytocz.eu.

Jak zaznaczono, dostawa dotyczy nie tylko Czech, ale także sąsiadujących państw.

Kontrowersje

Wprowadzeniu nowego systemu poboru opłat towarzyszą spory administracyjne i sądowe, które nie mają jednak wpływu na obowiązki przewoźników.

Dotychczasowy zarządca systemu myta, firma Kapsch, zaskarżyła przetarg, w którym wybrano konkurencyjną spółkę CzechToll. Kapsch przegrał postępowanie odwoławcze, także w Najwyższym Sadzie Administracyjnym.

Spory dotyczące poboru myta w Czechach trwają, ponieważ urząd antymonopolowy bada, czy umowa podpisana przez Dyrekcję Autostrad i Dróg z CzechToll jest ważna. W mediach nie brak spekulacji, że Kapsch będzie domagać się międzynarodowego arbitrażu.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane