• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Czechy

Zmiany w opłatach drogowych. Można się rejestrować w nowym systemie

Jakub Bielak o ograniczeniach prędkości w Europie Odtwórz: Jakub Bielak o ograniczeniach prędkości w Europie
Jakub Bielak o ograniczeniach prędkości w Europie "Źródło: tvn24"

Krajowe i zagraniczne firmy transportowe mogą już rejestrować się w nowym systemie poboru opłat drogowych w Czechach. Zacznie on obowiązywać od 1 grudnia na autostradach, a od 1 stycznia 2020 roku na drogach pierwszej kategorii. Sposób uiszczania opłat dla kierowców samochodów osobowych pozostaje bez zmian.

Opłacie drogowej za korzystanie z płatnych dróg podlegają samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony.

Od 1 grudnia tego roku takie pojazdy przed wjazdem na płatne odcinki dróg będą musiały być zarejestrowane w Elektronicznym Systemie Poboru Opłat Drogowych. Co ważne, ten obowiązek dotyczy również firm transportowych, które są już zarejestrowane w obecnie działającym systemie.

"System będzie mieć nową infrastrukturę, która spełnia aktualne wymogi technologiczne i legislacyjne. W celu niezbędnej rejestracji konieczna jest ponowna rejestracja w nowym systemie" - czytamy na stronie mytocz.eu.

To jednak nie wszystko, pojazdy będą musiały również być wyposażone w prawidłowo zainstalowane nowe urządzenie elektroniczne.

Firma zarządzająca systemem opłat CzechToll przygotowała 450 tysięcy takich urządzeń. Można je uzyskać w 200 miejscach w Czechach rejestrując się przez internet lub też wykorzystując system kart paliwowych.

"Dzięki wczesnej rejestracji unikną Państwo czekania w punktach obsługi klienta i zapewnią bezproblemowe przejście na nowy system. Urządzenia elektroniczne zamówione w okresie od 22 września do 31 października 2019 roku przy rejestracji przez samoobsługę zostaną bezpłatnie doręczone przewoźnikom do domu" - czytamy na stronie mytocz.eu.

Jak zaznaczono, dostawa dotyczy nie tylko Czech, ale także sąsiadujących państw.

Kontrowersje

Wprowadzeniu nowego systemu poboru opłat towarzyszą spory administracyjne i sądowe, które nie mają jednak wpływu na obowiązki przewoźników.

Dotychczasowy zarządca systemu myta, firma Kapsch, zaskarżyła przetarg, w którym wybrano konkurencyjną spółkę CzechToll. Kapsch przegrał postępowanie odwoławcze, także w Najwyższym Sadzie Administracyjnym.

Spory dotyczące poboru myta w Czechach trwają, ponieważ urząd antymonopolowy bada, czy umowa podpisana przez Dyrekcję Autostrad i Dróg z CzechToll jest ważna. W mediach nie brak spekulacji, że Kapsch będzie domagać się międzynarodowego arbitrażu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane