• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Znakomite informacje. Paliwo tak tanie nie było od roku

Paliwo tak tanie nie było od roku Odtwórz: Paliwo tak tanie nie było od roku
Paliwo tak tanie nie było od roku "Źródło: TVN24 BiS"

Benzyna i olej napędowy tak tanie nie były od roku. Jak podkreśla w środowym komunikacie Biuro Maklerskie Reflex, to już ósmy z rzędu tydzień obniżek cen wszystkich rodzajów paliw. Zdaniem analityków, to jednak nie koniec obniżek.

Średnie detaliczne ceny paliw w środę: benzyna bezołowiowa 95 – 4,41 zł/l (-3 gr/l), benzyna bezołowiowa 98  -4,73 zł/l (-3 gr/l), olej napędowy – 4,20 zł/l (-4 gr/l), autogaz – 1,91 zł/l (-2 gr/l).

Jakie prognozy

Jak wskazują analitycy, niższe ceny na stacjach zawdzięczany niskim cenom hurtowym, którym sprzyja stabilna sytuacja na rynku ropy i mocny złoty. I chociaż obniżki cen wyraźnie hamują, to szansa na dalszy spadek cen przy dystrybutorach pozostaje. W kolejnym tygodniu obniżki mogą sięgnąć średni 2-4  groszy na litrze - prognozuje BM Reflex.

Taki scenariusz powinien cieszyć planujących wkrótce wyjazdy na wakacyjny wypoczynek, bo w perspektywie tygodnia-dwóch nie widać podwyżek, a to oznacza że na początku wakacji będziemy za benzyny i diesla płacić mniej niż przed rokiem - czytamy.

Dlaczego?

"Ceny ropy Brent w Londynie po  spadku w rejon 47,40 USD/bbl mają poważny problem z większym odbiciem, choć rejon 46-47 USD/bbl wydaje się dość solidną strefą wsparć" - wskazali analitycy.

Nieoczekiwanie Amerykański Instytut Naftowy (API) poinformował o wzroście zapasów ropy w USA w minionym tygodniu o 2,8 mln bbl.

"Tymczasem ministrowie Rosji i Arabii Saudyjskiej w trakcie swojej ostatniej wizyty w Kazachstanie podkreślili, że w najbliższych 3-4 miesiącach spadek światowych zapasów ropy przyspieszy i nie ma potrzeby rewizji polityki OPEC, gdyż rynek ropy naftowej jest na drodze do równowagi. W maju produkcja OPEC wzrosła w skali miesiąca 336 tys. bbl/d do poziomu 32,14 mln bbl/d ze względu na zwiększenie wydobycia w Libii, Nigerii i Iraku" - można przeczytać w prognozie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane