• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Zmiany cen na stacjach paliw. Analitycy spodziewają się potężnych obniżek

Drogie tankowanie na autostradach. Co zrobić, aby nie przepłacać? Odtwórz: Drogie tankowanie na autostradach. Co zrobić, aby nie przepłacać?
Drogie tankowanie na autostradach. Co zrobić, aby nie przepłacać? "Źródło: TVN Turbo"

Pierwszy tydzień maja charakteryzuje się dużą dynamiką zmian cen ropy naftowej i paliw, ale ku zadowoleniu kierowców są to korekty cen przede wszystkim w dół - podaje Biura Maklerskie "Reflex".

W tym tygodniu ceny na stacjach zmieniały się identyczne jak przed tygodniem. Średnio ceny paliw spadły ponownie od 2 do 4 groszy na litrze, to na niektórych stacjach obniżki sięgały kilkunastu groszy na litrze.

Aktualne średnie ceny paliw w kraju kształtują się na poziomie odpowiednio:
benzyna bezołowiowa 95 – 4,65 zł/l (-3 gr/l),
benzyna bezołowiowa 98  - 4,96 zł/l (-3 gr/l),
olej napędowy – 4,47 zł/l (-4 gr/l),
autogaz – 2,12 zł/l (-2 gr/l).

Spadki cen na stacjach powinny przybrać na sile w przyszłym tygodniu, przede wszystkim uwzględniając dotychczasową skalę obniżek w hurcie. "Prawdopodobna skala obniżek na rynku detalicznym może jeszcze sięgnąć  minimum 10 – 15 gr/l" - prognozują analitycy.

Dlaczego?

W skali tygodnia ceny ropy Brent na giełdzie w Londynie spadły o około 3 dolary na baryłce (USD/bbl). W piątek ropa kosztuje około 48,50 dolarów (USD/bbl). To najniższe ceny ropy naftowej od listopada ub. roku.

"Na rynek wróciły obawy, że nawet mniejsze dostawy ropy przez OPEC i pozostałych głównych producentów nie zrównoważą nadpodaży surowca" - przypomina BM "Reflex".

Jednym z głównych tematów pozostaje kwestia czy obowiązujące do  końca czerwca  2017 r. niższe limity wydobycia zostaną utrzymane do końca roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na posiedzeniu kartelu 25 maja w Wiedniu. Niewykluczone, że do działań OPEC może przyłączyć się Rosja.

"Tymczasem produkcja ropy w USA sięgnęła poziomu 9.293 mln bbl dziennie, czyli najwyższego od sierpnia 2015 roku.  W ubiegłym tygodniu z kolei, jak wynika z najnowszego raportu Departamentu Energi USA, zapasy ropy spadły o 930 tys. bbl, podczas gdy API podał dzień wcześniej, że spadły o 4,2 mln bbl, a analitycy oczekiwali spadku o 2,25 mln bbl. Z kolei zapasy benzyny wzrosły o 191 tys. bbl, a destylatów spadły o 562 tys. bbl" - wyjaśniają analitycy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
BaX
Loading...
BaX
Paliwa w hurcie tanieją od połowy kwietnia. Przy takim spadku cen ropy paliwo na stacjach powinno JUŻ być tańsze o 20-30gr/l i tanieć nadal. Ale nie, przecież mafia paliwowa musi zarobić.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Angry bull
Kiedy paliwo drożało to była wina PIS-u,więc skoro tanieje to teraz ich zasługa?.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane