• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Były szef Nissana zaprzecza zarzutom malwersacji finansowych

Milion mandatów polskich kierowców w Europie Odtwórz: Milion mandatów polskich kierowców w Europie
Milion mandatów polskich kierowców w Europie "Źródło: TVN24 BiS"

Były szef sojuszu motoryzacyjnego Renault-Nissan-Mitsubishi Carlos Ghosn, który w poniedziałek został aresztowany pod zarzutem oszustw finansowych, zaprzeczył, by dopuszczał się jakichkolwiek nadużyć, podała w niedzielę japońska publiczna telewizja NHK.

64-letni Ghosn, który od czasu aresztowania nie wypowiadał się publicznie, powiedział przesłuchującym go prokuratorom, że nie zlecał fałszowania dokumentów finansowych w celu zaniżania swojego wynagrodzenia, poinformowała NHK, powołując się na źródła zbliżone do śledztwa.

W sobotę stacja podała, że dyrektor Nissana Greg Kelly, który został aresztowany wraz z Ghosnem, bronił jego wynagrodzenia, mówiąc podczas śledztwa, że było one uzgodnione z innymi osobami we władzach firmy i wypłacane zgodnie z prawem.

Dochody niższe o połowę

Ghosn i Kelly zostali aresztowani w poniedziałek pod zarzutem fałszowania dokumentów finansowych w celu zaniżania wynagrodzenia tego pierwszego. Śledczy poinformowali, że odkryli także inne nieprawidłowości, których miał się dopuścić prezes koncernu, takie jak używanie firmowych pieniędzy do celów prywatnych.

Według japońskich śledczych w ciągu pięciu lat od 2011 roku Ghosn w oficjalnych dokumentach zgłaszanych japońskiej giełdzie papierów wartościowych zaniżył swoje dochody o połowę - 5 mld jenów (44 mln dolarów). Za zarzucane mu przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywna do 10 mln jenów (ok. 88 tys. dolarów).

W czwartek Ghosn i Kelly zostali usunięci ze swoich stanowisk w Nissanie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane