• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

"Superprezes" motoryzacji rezygnuje ze stanowiska

Foto: PAP/EPA/ KIMIMASA MAYAMA Foto: Carlos Ghosn zrezygnował ze sprawowania funkcji prezesa Nissana

Carlos Ghosn, który stoi na czele aliansu Nissan-Renault, zrezygnował ze sprawowania funkcji prezesa Nissana. Na swojego zastępcę na tym stanowisku wyznaczył dotychczasowego wiceprezesa Hiroto Saikawę - poinformowano w czwartkowym komunikacie.

Jak tłumaczą media, decyzja Ghosna nie oznacza, że jego rola zmalała. Nadal stoi na czele aliansu Nissan-Renault, zasiada też w radzie nadzorczej Mitsubishi Motors, którego pakiet kontrolny przejął w zeszłym roku Nissan. Ghosn tłumaczył, że musi skoncentrować swoje wysiłki na rozszerzeniu aliansu trzech firm.

Nie przestanie nadzorować firmy

- Będę nadal nadzorował i kierował firmą, zarówno niezależnie, jak i wewnątrz aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi. Te planowane zmiany umożliwią mi poświęcenie czasu i energii zarządzaniu strategiczną i operacyjną ewolucją i rozszerzeniu aliansu - powiedział.

Saikawa pełnił funkcję wiceprezesa Nissana od zeszłego roku. Jest absolwentem prestiżowego Uniwersytetu Tokijskiego.

Jak tłumaczy agencja Associated Press, na razie nie wiadomo jakie są plany Ghosna w sprawie Mitsubishi, które w ostatnim czasie borykało się ze skandalem dotyczącym manipulacji wynikami spalania paliwa. Jednak analitycy uważają, że mimo tego sama marka ma potencjał, szczególnie na rynkach Azji Południowo-Wschodniej.

AP dodaje, że po połączeniu światowych wyników sprzedaży trzech firm, alians Ghosna plasuje się w światowej czołówce producentów samochodów. Jest jednak nadal za Volkswagenem, Toyotą i General Motors.

Francuz Carlos Ghosn, szef Renault, zasłynął brawurową restrukturyzacją Nissana, którego prezesem został w 1999 roku. Pod jego rządami spółka poprawiła wyniki i mocno zaistniała na chińskim rynku. W efekcie Nissan zaczął zarabiać więcej niż Renault, który jest głównym akcjonariuszem japońskiej marki. Ghosn następnie stworzył Renault Nissan Alliance umożliwiający  obydwu firmom sprawne funkcjonowanie.

 

Zobacz: Test Nissana Navary (Film z 10.11.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane