• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Będzie można jeździć bez "prawka" i dowodu w portfelu. Ale jest warunek

mDokumenty testowane w czterech miastach Odtwórz: mDokumenty testowane w czterech miastach
mDokumenty testowane w czterech miastach "Źródło: tvn24"

Kierowcy będą mogli jeździć bez dokumentów do kontroli: prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, kiedy wdrożony zostanie projekt mDokumenty - tak Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa odpowiedziało na interpelację posła Tomasza Jaskóły z Kukiz’15.

Tomasz Jaskóła z Kukiz’15 zapytał szefa resortu infrastruktury i budownictwa o to, czy planowana jest zmiana przepisów, na mocy których kierowcy w czasie kontroli drogowej muszą posiadać przy sobie m.in. ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy. Jego zdaniem obecnie obowiązek taki jest "pozbawiony sensu", bo szczegółową informację o historii pojazdu można zdobyć za pomocą portalu www.historiapojazdu.gov.pl.

Ważne pytanie

"Skoro każdy obywatel posiada uprawnienie do weryfikacji dowolnego samochodu (którego zna dane), to tym bardziej uprawnienie takie posiadają polskie służby w tym Policja" - napisał Tomasz Jaskóła do ministra infrastruktury i budownictwa.

Poseł Kukiz’15 zapytał, czy "istnieją racjonalne powody przemawiające za koniecznością utrzymywania obowiązku posiadaniu przez kierowców: dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, a także polisy OC". "Wszak, skoro Policja i tak posiada takie dane, to noszenie konkretnych dokumentów ze sobą przez kierowców (albowiem oczywiste jest, iż nikt nie pozostawia ich w aucie) wydaje się pozbawione sensu" - uważa poseł Jaskóła.

Prace trwają

W odpowiedzi na to pytanie Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, przypomniał, że obecnie trwa pilotaż projektu mDokumenty, którego celem jest to, aby dokumenty były dostępne elektroniczne i nie było potrzeby noszenia ich przy sobie. Dodał też, że jest on testowany (na razie tylko na dowodach osobistych) w kilku miastach m.in. Łodzi, Koszalinie czy Ełku, a w przyszłości na tej zasadzie mają być wprowadzane kolejne dokumenty, czyli m.in. dowód rejestracyjny czy prawo jazdy.

"Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi prace analityczno-biznesowe zmierzające do wypracowania rozwiązań umożliwiających posługiwanie się przez obywateli dowodem rejestracyjnym oraz prawem jazdy w formie mDokumentu. Powyższe rozwiązanie ma też być usystematyzowane w obowiązujących normach prawnych. Wstępne ustalenia pozwalają stwierdzić, że pakiet usług dotyczących pojazdu oraz kierowcy zostanie oparty na Systemie Informatycznym CEPiK2.0." - czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Papier nie zniknie

Resort poinformował również, że w przyszłości dokumenty kierowcy i pojazdu będą dostępne przez specjalną aplikację www (tę samą, która jest używana obecnie we wdrożeniu pilotażowym) oraz za pośrednictwem terminali mobilnych, którymi dysponuje Policja.

Ministerstwo zdradziło, że wprawdzie papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC nie zostanie zlikwidowana, ale wdrożenie projektu mDokumentu pozwoli na
"nieposiadanie przez kierującego podczas kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz prawa jazdy". "Jeżeli uprzednio właściciel pojazdu i kierujący pojazdem dokona dedykowanej dla tego celu aktywacji w telefonie komórkowym" - czytamy.

Jak jest?

Obecnie każdy kierowca podczas jazdy samochodem powinien posiadać przy sobie i okazać na żądanie np. kontrolującego policjanta: prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Gdy kierowca ich nie posiada grozi mu mandat w wysokości 50 zł za brak każdego z dokumentów, ale nie więcej niż 250 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Wielki Magu
A jak Policja zatrzyma dowód rej. za niesprawny samochód?
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Michalvinf
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
cavok
Jak to jak? Zabiorą smartfona.
Papierowe myślenie. Samochód jest niesprawny niezależnie od tego czy policja zobaczy papier czy nie. Jeśli samochód jest niesprawny to znajdą to w bazie danych i skończy się zabawa holowaniem.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
raf71
Wielki Magu, zadziwia mnie Twój brak myślenia :) jeśli policja będzie miała wszystko online w bazie to i pewnie będzie informacja o zatrzymaniu któregoś z dokumentów. A jak teraz policja sprawdza zatrzymanie dokumentów? Pyta kierowcy a on mu mówi jak w konfesjonale całą prawdę :-D
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane