• rozwiń

MOTORYZACJA

Partner serwisu

Autostrada A2 pod lupą prokuratury

Autostrada A2 coraz droższa. Kierowcy wybierają darmową drogę krajową Odtwórz: Autostrada A2 coraz droższa. Kierowcy wybierają darmową drogę krajową
Autostrada A2 coraz droższa. Kierowcy wybierają darmową drogę krajową "Źródło: TVN Turbo"

Prokuratura zajmie się sprawą umów na budowę autostrady A2 zawartych z firmą założoną przez Jana Kulczyka – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Śledztwo ma być prowadzone na polecenie ministra sprawiedliwości.

Śledczy mają wyjaśnić, w jakich okolicznościach doszło do przyznania na 40 lat spółce Autostrada Wielkopolska koncesji, która daje jej prawo do nieograniczonego podwyższania opłat za przejazd autostradą. 

Polecenie ministra

"Mamy jedną z najdroższych czy wręcz najdroższą autostradę w Europie. Pieniądze z kieszeni kierowców płyną szerokim strumieniem do prywatnej spółki, a rząd nie jest w stanie powstrzymać kolejnych podwyżek. Chcę, żeby prokuratorzy ustalili, dlaczego za poprzednich rządów zgodzono się na tak skandaliczne warunki. Prokuratura ma zbadać, czy doszło do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez państwowych urzędników, przez co narażone zostały interesy Skarbu Państwa i samych Polaków" – powiedział PAP minister Ziobro.

Jak wyjaśnił, śledztwo dotyczy m.in. budowy i zarządzania odcinkiem autostrady A2 między Koninem a Nowym Tomyślem.

Stawki za przejazd A2

Stawki za przejazd płatnymi odcinkami A2 między Nowym Tomyślem a Koninem zmieniły się 2 stycznia 2018 roku. Obowiązująca od tego dnia stawka za przejazd każdym z trzech ok. 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem, będzie wynosić 20 zł dla samochodów osobowych i motocykli. W sumie, przejazd ok. 150-kilometrowego odcinka A2 kosztuje kierowców 60 złotych, czyli o 3 złote więcej niż dotychczas.

Rzeczniczka spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Zofia Kwiatkowska poinformowała, że spółka przeznacza pieniądze uzyskane z opłat za przejazd m.in. na bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady, na remonty a także na spłatę kredytów.

W ocenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa kolejna podwyżka opłat za przejazd autostradą A2, zarządzaną przez Autostradę Wielkopolską, jest niezasadna - poinformował na początku roku Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu.

Jako pierwszy o prokuratorskim śledztwie poinformował portal tvp.info. Zbigniew Ziobro w rozmowie z PAP dodał, że przedmiotem postępowania jest też sprawa koncesji na odcinek A2 między Nowym Tomyślem a Świeckiem. W tym przypadku opłaty za przejazd są niższe o połowę, ale spółka otrzymuje wielomilionowe rekompensaty z budżetu państwa, które gwarantują jej wysokie zyski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane