• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Zmiany dla kierowców korzystających z A1. "System cieszy się rosnącą popularnością"

Zmiany dla kierowców korzystających z A1. "System cieszy się rosnącą popularnością"
Foto: tvn24 Foto: System poboru opłat na A1 został rozszerzony

Już ponad 10 procent transakcji na autostradzie A1 odbywa się z wykorzystaniem automatycznych płatności AmberGO. Jak poinformowano w komunikacie, aktualnie w systemie zarejestrowanych jest 130 tysięcy pojazdów.

Od czerwca tego roku na autostradzie A1 w pełnej funkcjonalności działa nowa metoda automatycznych płatności. W efekcie, kierowcy mogą pokonać trasę bez biletów i bez dokonywania płatności metodą tradycyjną na bramkach wyjazdowych.

Aby skorzystać z ułatwienia, należy pobrać aplikację o nazwie Autopay.

AmberOne

Przedstawiciele spółki Gdańsk Transport Company, która jest koncesjonariuszem płatnego odcinka A1, poinformowali, że "system AmberGO od momentu wprowadzenia cieszy się rosnącą popularnością i obecnie ponad 10 procent transakcji dziennych odbywa się w tym systemie". Dla porównania jeszcze w lipcu br. było to 7 procent wszystkich transakcji.

"Aktualnie w systemie zarejestrowanych jest 130 tysięcy pojazdów" - dodano.

Na 152-kilometrowym odcinku autostrady A1 zarządzanym przez GTC funkcjonuje dwanaście miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś.

"Niektóre z SPO cieszą się większym zainteresowaniem płatnościami automatycznymi, liderem w płatnościach w systemie AmberGO jest SPO Stanisławie, gdzie transakcje w systemie AmberGO sięgają 27 procent" - czytamy w komunikacie. Place w Swarożynie i Pelplinie obsługują w systemie AmberGO 16 procent i 17 procent transakcji.

Specjalna aplikacja

W aplikacji Autopay należy podać kategorię pojazdu, numer rejestracyjny i dodać kartę płatniczą. Na bramkach kamery zidentyfikują numer rejestracyjny pojazdu. Zmiana koloru sygnalizacji świetlnej z koloru czerwonego na zielony automatycznie podniesie szlaban.

Odpowiednia kwota zostanie automatycznie pobrana z konta użytkownika w momencie zjazdu z autostrady.

Przedstawiciele spółki GTC wskazali, że "system jest stale rozbudowywany i już wkrótce dostępni będą inni dostawcy płatności elektronicznych". W tym momencie płatność obsługuje bowiem tylko aplikacja Autopay.

Liczba pojazdów

W lipcu i sierpniu 2019 roku z AmberOne Autostrady A1 skorzystało 4,6 miliona pojazdów, podczas gdy, w tym samym okresie 2018 roku skorzystało 4,8 miliona pojazdów.

Średnie dobowe natężenie ruchu w lipcu wyniosło ponad 74 tysięcy pojazdów, a w sierpniu ponad 75,7 tysiąca pojazdów.

W wakacyjne weekendy szlabany na bramkach wyjazdowych w Nowej Wsi i Rusocinie były otwierane łącznie 62 razy. Rok temu takich sytuacji było 71.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane