• rozwiń
  • WIG20 2175.51 -0.40%
  • WIG30 2499.91 -0.37%
  • WIG 56317.39 -0.43%
  • sWIG80 11551.33 -0.61%
  • mWIG40 3874.83 -0.50%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ursus wyprodukuje autobus napędzany wodorem

Ursus wyprodukuje autobus napędzany wodorem
Foto: Flickr.com/ robert wade Foto: Autobus na wodór powstaje w fabryce Ursus

Firma kojarzona przede wszystkim z produkcji ciągników rolniczych, tworzy właśnie pierwszy międzymiastowy autobus napędzany wodorem, który zaprezentuje na targach IAA w Hannowerze.

Jak podaje „Dziennik Wschodni”, obecnie Ursus jest na etapie produkcji karoserii, a gotowy produkt zamierza pokazać na targach pojazdów użytkowych w kwietniu 2017 roku. Nie jest to pierwszy autobus wyprodukowany w Lubelskim zakładzie firmy. Wiele z 12-metrowych "Ekovoltów" już jeździ po ulicach Lublina, napędzana silnikami elektrycznymi.

Nowy, wodorowy autobus różni się od  "Ekovoltów" tym, że zamiast 100 km zasięgu po 6 godzinnym ładowaniu, na jednym zbiorniku wodoru będzie mógł przejechać aż 400 km, wydalając z rury wydechowej jedynie parę wodną.

Ambitne plany firmy obejmują też inne działania. Niedawno Ursus wystartował w przetargu na dostarczenie autobusów dla Warszawy, walczy też o kontrakt na dostawę ponad 800 pojazdów terenowych dla armii, a w przyszłości nie wyklucza produkcj samochodów osobowych napędzanych elektrycznie.

Trzymamy kciuki za plany Ursusa. Obecnie brakuje w polskiej rzeczywistości gospodarczej tak prężnie działających firm, które miały by potencjał i ambicje, by tchnąć życie w polski przemysł motoryzacyjny.

Piekielnie szybki samochód elektryczny. Zobacz wynalazek studentów:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane