• rozwiń
    • WIG20 2202.48 +0.45%
    • WIG30 2503.41 +0.43%
    • WIG 58233.23 +0.44%
    • sWIG80 11653.49 +0.65%
    • mWIG40 3810.57 +0.37%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:49

Dostosuj

Artykuł sponsorowany. Proste zasady gwarancją sukcesu. Solaris z rekordem sprzedaży na polskim rynku autobusów miejskich

Solaris z rekordem sprzedaży na polskim rynku Odtwórz: Solaris z rekordem sprzedaży na polskim rynku
Foto: Solaris Bus & Coach | Video: Solaris Bus & Coach Foto: Solaris w minionych 12 miesiącach ustanowił nowy rekord | Video: Solaris z rekordem sprzedaży na polskim rynku

Kolejny rok należy zaliczyć do udanych. Solaris w minionych 12 miesiącach ustanowił nowy rekord, sprzedając prawie 1400 pojazdów. W dodatku wielkopolska firma zanotowała obrót na poziomie 1,8 miliarda złotych. Jej kluczem do sukcesu jest niezawodność, pracowitość i wytrwałość.

- W 2018 roku planujemy wyprodukować i sprzedać 1550 autobusów. Mamy także zaplanowane premiery trzech produktów. Pojazdy zeroemisyjne i niskoemisyjne stanowią coraz większy udział procentowy, sumarycznie wyniesie on ok. 30% produkcji - opowiada Dariusz Michalak, wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach.

Podstawą dla tak obiecujących prognoz są dotychczasowe wyniki firmy. Solaris w 2017 roku sprzedał aż 1397 pojazdów. Do przewoźników zagranicznych trafiło 955 autobusów, co oznacza, że za 70% sprzedaży odpowiada eksport, który w ubiegłym roku poszerzono o dwa nowe rynki - Holandię i Luksemburg. W planach firmy jest także wyjście poza Europę, nadal jednak niemałą rolę w działalności Solarisa odgrywa rynek krajowy. Na rodzimym podwórku w minionym roku wiódł on zdecydowany prym, dzięki liczbie 445 sztuk odpowiadając za aż 51% sprzedaży niskopodłogowych autobusów miejskich. Drugi w kolejności Mercedes osiągnął prawie trzykrotnie niższy wynik.

- Polska jest w czołówce elektromobilności. Wszystkie pojazdy produkujemy w naszym kraju i chcemy być tu numerem jeden. W Polsce sprzedajemy najwięcej autobusów elektrycznych, niemniej kraje zachodnie, w szczególności należące do Unii Europejskiej, również chcą mieć u siebie tę technologię. Mamy duże kontrakty na dostawę pojazdów m.in. do Brukseli oraz znaczące zamówienia do Włoch i Niemiec. Walczymy równocześnie o to, by wejść także na rynek autobusów elektrycznych we Francji. W 2018 roku wybitnym liderem natomiast na pewno będzie Litwa, gdzie mamy zakontraktowane prawie 200 pojazdów - zapowiada Zbigniew Palenica, wiceprezes zarządu Solaris Bus & Coach.

- W Europie jesteśmy obecni w 32 krajach. Jednym z planowanych nowych rynków zbytu dla Solarisa są Indie. To bardzo interesujący obszar, z dużym potencjałem i spodziewamy się tam sporych ruchów - dodaje Dariusz Michalak.

W 2017 roku do Włoch trafiło 225 pojazdów marki Solaris. Niedawno dostarczono tam pierwsze 12 autobusów elektrycznych, które zasiliły flotę przewoźnika z Bergamo. Kolejne 10 pojazdów ma zostać przekazanych w marcu do Mediolanu.

Tym, co przyświeca Solarisowi przez cały okres działalności, jest m.in. cierpliwość. - Nie jest dla nas najważniejsze to, by natychmiast odnieść wielki sukces. Oczywiście, że to jest bardzo przyjemne, ale najważniejsza jest pracowitość, wytrwałość, nie poddawanie się w trudnych sytuacjach i praca u podstaw. Praca przede wszystkim uczciwa, wręcz pozytywistyczna - tłumaczy Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane