• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Samochodowa majówka może zaboleć. Idzie kolejna fala podwyżek

Chrapanie groźne dla kierowców. Mogą zasnąć i spowodować wypadek Odtwórz: Chrapanie groźne dla kierowców. Mogą zasnąć i spowodować wypadek
Chrapanie groźne dla kierowców. Mogą zasnąć i spowodować wypadek "Źródło: TVN Turbo"

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych znów wzrosną - prognozują analitycy. Wśród przyczyn wskazują na wysokie ceny ropy na rynkach, podtrzymywane przez niestabilność sytuacji politycznej na świecie oraz słabnięcie złotego do dolara.

Stabilizacja cen ropy w okolicach tegorocznych szczytów wraz z postępującym wzrostem kursu dolara do złotego powoduje dalsze wzrosty hurtowych cen paliw w kraju, co w oczywisty sposób przekłada się na poziom cen detalicznych - podkreślają eksperci z BM Reflex. Według nich, utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo, że na początku maja ceny na stacjach wzrosną o kolejne kilka groszy na litrze.

Jakie ceny?

Także z danych portalu e-petrol.pl wynika, że w mijającym tygodniu litr benzyny i oleju napędowego podrożały o 6 groszy, a portal prognozuje, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek.

Jak ocenia e-petrol.pl, cenniki hurtowe wkrótce znów wzrosną, a podwyżka będzie znacznie większa w przypadku oleju napędowego niż benzyny. Odpowiada za to niemal wyłącznie niestabilna sytuacja na rynkach międzynarodowych.

Według portalu, w przyszłym tygodniu średnia cena benzyny 95 będzie się zawierać w przedziale 4,81-4,91 zł za litr, dla oleju napędowego powinien być to przedział 4,72-4,82 zł za litr, a litr autogazu ma kosztować średnio 2,03-2,10 zł.

Jak podkreśla BM Reflex, koniec kwietnia przynosi co prawda lekkie wyhamowanie tempa wzrostu cen ropy naftowej, nie zmienia to jednak faktu, że jest ona najdroższa od listopada 2014 r.

- W cenach mamy kilka dolarów premii za ryzyko geopolityczne związane z ewentualnymi skutkami zerwania przez USA umowy nuklearnej z Iranem - podkreśla Reflex.

Również e-petrol.pl przyczyn wzrostu cen na rynku do poziomu niemal 75 dol. za baryłkę upatruje w działaniach wojskowych w Syrii czy groźbie sankcji wobec Iranu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane