• rozwiń
  • WIG20 2352.28 -0.26%
  • WIG30 2677.53 -0.26%
  • WIG 59681.61 -0.31%
  • sWIG80 10955.64 -0.29%
  • mWIG40 4059.05 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:14

Dostosuj

Akcjonariusze żądają miliardowych odszkodowań od Volkswagena

Szef Volkswagena przeprasza Odtwórz: Szef Volkswagena przeprasza
Szef Volkswagena przeprasza "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

W niemieckim wyższym sądzie rejonowym w Braunschweig rozpoczęła się w poniedziałek rozprawa dotycząca Volkswagena. Proces jest związany z tzw. aferą spalinową. Inwestorzy instytucjonalni koncernu żądają odszkodowań w wysokości aż 9,2 mld euro. Twierdzą, że producent powinien wcześniej poinformować akcjonariuszy o skandalu związanym z manipulacjami przy badaniach emisji spalin.

Pozew obejmuje aż 1670 roszczeń. Akcjonariusze żądają odszkodowań za spadek cen akcji Volkswagena (VW) wywołany skandalem spalinowym, który wybuchł we wrześniu 2015 roku. W związku z aferą motoryzacyjny gigant musiał dotychczas wypłacić 27,4 mld euro kar i grzywien.

Powodowie wytaczający proces producentowi stwierdzili, że Volkswagen nie wywiązał się z obowiązku informowania akcjonariuszy o finansowym skutku skandalu. "Gdyby inwestorzy instytucjonalni dowiedzieli się o przestępczej działalności koncernu, mogliby sprzedać akcje wcześniej lub nie dokonać zakupów, unikając w ten sposób strat na swoich udziałach" – twierdzą.

Volkswagen: przestrzegaliśmy obowiązków informacyjnych

Gdy afera spalinowa wyszła na jaw, akcje Volkswagena zaliczyły spadek rzędu 37 procent. Producent samochodowy przyznał się do systematycznych oszustw emisyjnych, ale zaprzeczał i zaprzecza nadal nieprawidłowościom w kwestiach związanych z ujawnieniem informacji. "Ten proces sądowy dotyczy wyłącznie tego, czy Volkswagen przestrzegał obowiązków informacyjnych wobec akcjonariuszy i rynków kapitałowych" – czytamy w komunikacie Volkswagena. "Jesteśmy przekonani, że tak właśnie było."

Zła passa Volkswagena zaczęła się wraz z wybuchem tzw. afery spalinowej w 2015 roku. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, niemiecki producent aut za pomocą specjalnego oprogramowania fałszował wyniki pomiaru spalin w autach silnikiem Diesla.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane