• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Rewolucja rozłożona na raty. Dowód rejestracyjny i polisę nadal trzeba mieć przy sobie

Ważne zmiany dla kierowców. Przepisy nie wejdą w życie 4 czerwca Odtwórz: Ważne zmiany dla kierowców. Przepisy nie wejdą w życie 4 czerwca
Ważne zmiany dla kierowców. Przepisy nie wejdą w życie 4 czerwca "Źródło: tvn24"

Póki co musimy wozić ze sobą dowód rejestracyjny i ubezpieczenie auta - mówi Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. Od poniedziałku obowiązują przepisy, które miały pozwalać na korzystanie z samochodu bez tych dokumentów. Przepis pozostaje jednak martwy do czasu dostosowania systemu CEPIK 2.0.

W poniedziałek 4 czerwca weszła w życie nowela Prawo o ruchu drogowym. Przewiduje ona, że system CEPiK 2.0 będzie wdrażany stopniowo - w miarę jak kolejne jego funkcjonalności będą przygotowywane i przetestowane.

Jak tłumaczył wiceminister cyfryzacji Karol Okoński podczas prac w Sejmie, etapowe podejście do CEPiK 2.0 ma na celu eliminację ryzyk związanych z jednoczesnym uruchomieniem wszystkich funkcjonalności systemu.

O uruchamianiu kolejnych elementów informować będzie ministerstwo cyfryzacji w specjalnych komunikatach.

Bez dowodu rejestracyjnego i OC?

Dotyczy to między innymi zwolnienia użytkowników pojazdów zarejestrowanych w Polsce z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz papierowej polisy OC - na co kierowcy szczególnie czekali.

Obowiązująca od poniedziałku nowelizacja zmienia przepisy dotyczące kontroli dowodów rejestracyjnych oraz ich zatrzymywania, wprowadzając zatrzymanie "wirtualne".

Jednakże dla praktycznego stosowania nowych przepisów niezbędne jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań technicznych umożliwiających organom kontroli ruchu drogowego bieżące przekazywanie do centralnej ewidencji pojazdów informacji o "wirtualnym" zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego oraz jego zwrocie. A na to jeszcze musimy poczekać.

- Jeśli kierowca nie będzie miał przy sobie dowodu rejestracyjnego, to przecież policjant nie może fizycznie dokumentu zatrzymać - wyjaśnia Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Jak dodaje, "wirtualne" zatrzymanie będzie oznaczało zaznaczenie informacji o tym w elektronicznym systemie.

Kierowcy poczekają na komunikat

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy zostaną więc zwolnieni obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC, ale nastąpi to dopiero trzy miesiące po wydaniu w tej sprawie specjalnego komunikatu Ministra Cyfryzacji.

- Chcielibyśmy, by nastąpiło to jeszcze w tym roku, ale na chwilę obecną nie został wyznaczony żaden termin - mówił tvn24bis.pl pod koniec maja Karol Manys, rzecznik resortu cyfryzacji.

"Na chwilę obecną nie ma w tej sprawie wyznaczonej żadnej konkretnej daty. Ministerstwo Cyfryzacji niezwłocznie przystąpi natomiast do konsultacji ze wszystkimi służbami, które mogą dokonywać kontroli drogowych. Po uzyskaniu od nich stosownych potwierdzeń, minister wyda i opublikuje odpowiedni komunikat. Mamy nadzieję, że kierowcy będą mogli zostać uwolnieni od konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC jesienią tego roku" - dodało w poniedziałek ministerstwo.

Również do czasu wdrożenia odpowiednich rozwiązań technicznych policja na dotychczasowych zasadach prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Przypomnijmy, że obecnie za każdy brakujący dokument kierowcy płacą po 50 zł mandatu, a policja dodatkowo może nie pozwolić na kontynuowanie jazdy.

Obowiązki dla młodych

Jeśli chodzi o nowelizację przepisów, podobnie jest z regulacjami dotyczącymi tzw. młodych kierowców. Przewidziane rozwiązania dotyczące dwuletniego okresu próby, specjalnych ograniczeń prędkości, obowiązku specjalnego oznaczenia pojazdu czy dodatkowych szkoleń w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym nie zaczną obowiązywać, jak zakładano pierwotnie, od 4 czerwca.

- Wejście w życie przepisów wprowadzających okres próbny i dodatkowe szkolenia dla początkujących kierowców było przewidziane na 4 czerwca 2018 r. Jednak z uwagi na niepełną funkcjonalność Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, za której wdrożenie jest odpowiedzialne ministerstwo cyfryzacji, wprowadzenie przepisów w życie zostało odroczone. Przepisy te będą stosowane po ogłoszeniu komunikatu przez ministra cyfryzacji - poinformował tvn24bis.pl Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu infrastruktury.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
yogi47
Szkoda gadać... Lać czas zacząć i tyle w temacie. Polak we własnym kraju robi za troki od kalesonów, czy to ci rządzą, czy tamci, czy jeszcze inni w jarmułkach do szufladek pochowanych.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Wi4n
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
emex74
fotkę pstrykasz do telefonu i tam masz dane do spisywania (fotkę dowodu i polisy) - tak na wszelki, odpukać, wypadek. Zapewne też obywatele będą mogli sprawdzić on-line bazę w razie wypadku. Oczywiście wyświetli tylko dane potrzebne do likwidacji szkody.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
MCzopka
Patrząc na historię wdrażania CEPiK oraz trend w UE jestem przekonany, że szybciej UE zakaże używania pojazdów do celów prywatnych niż w PL zostanie wdrożony CEPiK 2.0. Nigdy nie będziemy zwolnieni z jakiegokolwiek obowiązku w tym kraju.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jan_wisniewski
A co mnie obchodzi, że teoretyczne państwo PiSowskie nie potrafi zapewnić warunków do wykonywania ustanowionego przez siebie prawa. Nawet tego ta żenująca władza nie potrafi. jak widać dopiero teraz mamy właśnie nieudolne i teoretyczne państwo. "Dobra, dojna zmiana"
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane