Moto

Moto

Auto bez kierowcy. Zobacz, jak powstaje jego trasa w stolicy

Aby mogły się poruszać potrzebny jest im niezwykle precyzyjny opis drogi. Mowa o autonomicznych samochodach, które coraz śmielej zaczynają wkraczać w świat motoryzacji. Nasza kamera mogła z bliska przyjrzeć się, jak powstają systemy nawigacji dla pojazdów, które nie potrzebują kierowcy. Materiał z programu "Raport" TVN Turbo.  

Wykonujesz ten manewr na drodze? Lepiej ścisz radio

Gdy wrzucasz wsteczny bieg to ściszasz radio? Nie martw się, to nie tylko normalna, ale i wskazana czynność. Okazuje się bowiem, że poziom głośności muzyki w aucie ma duży wpływ na zdolność koncentracji. - Manewr cofania jest nienaturalny, tak samo jak chodzenie do tyłu, dlatego wymaga więcej uwagi - tłumaczy Ewa Odachowska z Instytutu Transportu Drogowego. W związku z tym niektóre samochody są już wyposażane w system automatycznego ściszania radia w momencie wrzucania biegu wstecznego. Materiał z "Raportu" TVN Turbo.

Zmiany w kontroli drogowej. "Będzie przychodził SMS z kodem autoryzacyjnym"

Prawo jazdy w telefonie czy tablecie. Tak ma być już wkrótce w Polsce, zaawansowane prace nad zmianami prowadzi bowiem Ministerstwo Cyfryzacji. - W trakcie kontroli policjantowi będzie się podawać swoje imię, nazwisko i np. numer PESEL, będzie do nas przychodził SMS z kodem autoryzacyjnym, który będziemy podawać policjantowi, a on dzięki temu zyska dostęp do wszystkich potrzebnych danych - wyjaśnia Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

OC musi wzrosnąć. "Dokładają do interesu od 2006 roku"

- Firmy ubezpieczeniowe dokładają do interesu od 2006 roku. Strata skumulowana od 10 lat to jest mniej więcej 6,4 mld zł (tylko z tytułu OC - red.) - mówił we "Wstajesz i Wiesz" na antenie TVN24 Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń, wyjaśniając co stoi za podwyżkami stawek za OC i AC. Inną z przyczyn są rosnące, od kilku lat wypłaty na rzecz osób poszkodowanych i ich rodzin.

UOKiK bada sprawę drogiego OC. "Ubezpieczyciele będą odpytywani"

Podwyżka stawek ubezpieczeń OC jest raczej spowodowana czynnikami rynkowymi - powiedziała w środę w TVN24 Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. We wtorek politycy PO zasugerowali, że na rynku towarzystw ubezpieczeniowych panuje zmowa cenowa i zażądali od rządu i UOKiK podjęcia natychmiastowych działań w tej sprawie.

Na to auto wielu czekało latami. Oto test Toyoty C-HR

Ten samochód nie miał jeszcze swojej oficjalnej premiery w Polsce, a już sprzedaje się jak świeże bułeczki. Toyota rozpoczęła jego przedsprzedaż w internecie. A jest naprawdę niezwykły. Redakcja TVN Turbo testowała samochód w okolicach Madrytu.

Klasyki, sportowe i legendy. Warsaw Moto Show pełne atrakcji

Auta najnowsze i te sprzed wieku. Klasyczne i te sportowe. W stanie oryginalnym, ale także z odrobiną sztuki. Warsaw Moto Show to targi, na których znaleźć można wszystko, co najciekawsze w motoryzacji. Na halach wystawienniczych można było zobaczyć ponad tysiąc pojazdów, ale także spotkać gwiazdy światowego formatu. To dopiero druga edycja tej imprezy, ale już wiadomo, że na dłużej zagości w kalendarzu.

Polska i elektryczne auta. Lista barier

Stan sieci, niska świadomość społeczna, wymóg uzyskania pozwolenia na budowę stacji ładowania - to główne bariery, na jakie wskazywali uczestnicy wysłuchania publicznego na temat elektromobilności - poinformował resort energii.

Drastyczne podwyżki cen OC. Opozycja żąda interwencji premier Szydło

Premier Beata Szydło powinna natychmiast zająć się lawinowo rosnącymi cenami polis OC - twierdzą politycy Platformy Obywatelskiej. Argumentują, że dochodzi do naruszenia interesu konsumentów. - W takiej sytuacji UOKiK i rząd, któremu urząd bezpośrednio podlega, mają obowiązek wszcząć postępowanie w trybie ustawowym - mówił we wtorek Sławomir Nitras z PO. Zasugerował też, że na rynku towarzystw ubezpieczeniowych panuje zmowa cenowa.

Kierowców nie stać na OC. Chcą "interwencji państwa albo rządowych dopłat"

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest tak drogie, że niektórym właścicielom aut na samą myśl o zbliżającym się terminie opłaty OC, robi się słabo. Wiele wskazuje na to, że taniej w najbliższym czasie nie będzie. Potężne podwyżki zainteresowały jednak część posłów, którzy domagają się albo interwencji państwa na rynku, albo rządowych dopłat do składek płaconych przez kierowców.

Model, który ma podbić rynek samochodów terenowych. Wielka metamorfoza

Z niewielkiego vana do jednonapędowego terenowca. Peugeot 3008 przeszedł ogromną metamorfozę i został naszpikowany nowymi technologiami. Do dyspozycji kierowcy jest m.in. radar, który asystuje jazdę przy aktywnym tempomacie, kamery ze wszystkich stron, czy w pełni ledowe oświetlenie. Za nowy model trzeba zapłacić od około 90 tys. zł w wersji podstawowej do 155 tys. w wersji GT. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Zima niebezpieczna dla samochodu. Zobacz, jak zadbać o auto

Zima to bardzo trudny okres dla samochodu. Szczególnie w mieście, bo nasze auto narażone jest nie tylko na działanie pogody - śnieg, mróz i niska temperatura - ale często lakier poddawany jest działaniu soli drogowej i zanieczyszczeń obecnych na drogach. Dlatego przed zimą warto odwiedzić dobrą myjnię. TVN Turbo sprawdził, ile to kosztuje i czy zawsze musimy oddawać auto do specjalisty.

Podróż dziecka w foteliku grozi uduszeniem. Eksperci ostrzegają

Dzieci do trzeciego miesiąca życia mogą udusić się w fotelikach samochodowych. Tak przynajmniej uważają pediatrzy z Uniwersytetu w Bristolu w Anglii. Kluczową rolę odgrywa pozycja dziecka w foteliku. Eksperci, z którymi rozmawiał reporter TVN Turbo radzą, by najlepiej wozić dziecko tyłem do kierunku jazdy aż do czwartego roku życia. Biomechanik zderzeń Paweł Kurpiewski tłumaczył, jak to zrobić we właściwy sposób. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Auto za mniej niż tysiąc złotych. Zobacz, co możesz kupić

Auta tańsze niż komplet nowych opon? To możliwe. Dziennikarz TVN Turbo odwiedził komis, w którym samochody sprzedają się w kilka godzin, bo można je kupić już za kilkaset złotych. Wszystkie są na chodzie i posiadają ważne ubezpieczenie OC. Kto kupuje takie samochody? - Mniej zamożna część społeczeństwa - wyjaśnia Krzysztof Mirecki, właściciel komisu. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 20 mln samochodów osobowych, z czego ponad 63 proc. to auta mające powyżej 10 lat. Ocenia się, że jest to jeden z powodów ponadprzeciętnej liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych w Polsce w stosunku do średniej w UE.

Gigant będzie zwalniał. Zdradza szczegóły planu

Niemiecki koncern Volkswagen zlikwiduje 7 tysięcy miejsc pracy w Ameryce Łacińskiej - poinformował w piątek brazylijski oddział koncernu za pośrednictwem portalu informacyjnego G1. W ciągu pięciu kolejnych lat w Brazylii zlikwidowanych zostanie 5 tys. miejsc pracy, a w Argentynie 2 tys.

Takiego widoku się nie spodziewał. Wyprzedziła go własna laweta

Niecodzienna sytuacja przytrafiła się kierowcy ze Szczecina. Na trasie szybkiego ruchu S3 w pewnym momencie odczepiła się mu laweta, na której przewoził samochód. Pan Grzegorz przeżył chwilę grozy. A wszystkiemu winien był hak, który się po prostu wyczepił - ocenił kierowca w rozmowie z Łukaszem Biśkiniewiczem w programie "Raport" TVN Turbo.

Potężne podwyżki w akcyzie na samochody. Ministerstwo spuszcza z tonu

- Jeżeli dwa samochody mają taką samą pojemność silnika oraz taką samą normę emisji spalin, to mniejszą akcyzę powinien zapłacić właściciel starszego samochodu. To bardzo ważny element, który dostosowuje wysokość podatku do możliwości podatników – powiedział wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Wyjaśnił, że ministerstwo finansów spotkało się z zarzutami nieuwzględniania prawa unijnego, dlatego uzupełniło reformę akcyzy na samochody o dodatkowy czynnik.

Bruksela pozywa Polskę za biurokrację. Twierdzi, że to utrudnia ruch na drogach

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce w związku z niezgodnym z unijnymi regułami systemem zezwoleń na przemieszczanie się po drogach określonymi samochodami ciężarowymi. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa "ze zdziwieniem" przyjęło tę wiadomość - podał resort w oświadczeniu. Dodaje, że było w stałym kontakcie z Komisją i przekazywało szczegółowe wyjaśnienia w tej sprawie.

Auto na minuty. Wynajem samochodów zapukał do Polski

System wypożyczania aut staje się coraz popularniejszy w wielu krajach Europy. Najbardziej rozwinął się w Niemczech, a także we Francji czy Wielkiej Brytanii. W polskich miastach carsharing jest wprowadzany stopniowo - działa już w Krakowie, w Warszawie ma ruszyć w przyszłym roku. Materiał z programu "Poranek w TVN24 BiS".