"Milion w portfelu", 28.01

"Milion w portfelu", 28.01 Odtwórz: "Milion w portfelu", 28.01
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: "Milion w portfelu", 28.01 | Video: "Milion w portfelu", 28.01

Gościem "Miliona w portfelu" był Tomasz Korab członek Zarządu EQUES Investment TFI SA. Swój wirtualny milion od 2012 roku pomnożył o połowę. Na czym polega jego strategia?

Komentarz Tomasza Koraba:

Po stagnacji giełdowych indeksów w 2014 roku polski rynek akcji stał się szczególnie atrakcyjny, a relatywna wycena akcji w porównaniu z obligacjami skarbowymi była po raz ostatni na tak niskim poziomie w 2009 roku, czyli na samym początku wzrostów po kryzysie finansowym. To, że akcje są atrakcyjne nie oznacza oczywiście, że nie mogą stać się jeszcze bardziej atrakcyjne. Jednakże poza względną atrakcyjnością akcji na tle obligacji skarbowych, za inwestycją w akcje przemawia również cały szereg innych czynników o charakterze fundamentalnym oraz płynnościowym. Jeśli chodzi o polską gospodarkę, to sądzimy, że nastąpi stopniowa odbudowa zaufania konsumentów i przedsiębiorców, niski koszt pieniądza powinien sprzyjać akcji kredytowej, a rok wyborczy pociągnie za sobą szybszą absorpcję środków unijnych oraz dodatkową ekspansję fiskalną. Sprzyjać powinno także otoczenie zewnętrzne, ponieważ, jak pokazuje historia, trzeci rok tzw. cyklu prezydenckiego w USA jest zdecydowanie najlepszym okresem dla rynku akcji. Mario Draghi ogłosił, że Europejski Bank Centralny do końca września 2016 roku będzie wydawał 60 miliardów euro miesięcznie na zakup rządowych obligacji krajów strefy euro. Oczekujemy przełamania stagnacji w strefie euro. Obecnie oczekiwania w stosunku do gospodarki europejskiej są tak niskie, że prawdopodobieństwo pozytywnych zaskoczeń wydaje się bardzo wysokie. Tym bardziej, że znaczące osłabienie euro w ostatnich miesiącach istotnie poprawia konkurencyjność europejskich firm na międzynarodowych rynkach. Warto także pamiętać o pozytywnym wpływie niższych cen ropy naftowej na kondycję konsumentów niemal na całym świecie.

W minionej edycji pozytywny wpływ na stopę zwrotu portfela miały w głównej mierze pozycje w PKN Orlen, Herkules, Budimex i Monnari. Atrakcyjna wycena polskich akcji skłania do pozostawienia wysokiej ekspozycji na rynek akcji w kolejnej edycji, jednocześnie lokując po 5 proc. środków w fundusze EQUES Obligacji oraz EQUES Debitum, które osiągają dobre wyniki niezależnie od koniunktury giełdowej.

nazwa instrumentu klasa aktywów udział końcowy
Eques Akcji (Eques SFIO) Akcje 10,00%
CCC S.A. Akcje 4,00%
Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. Akcje 4,00%
Herkules S.A. Akcje 4,00%
Alumetal S.A. Akcje 4,00%
Budimex S.A. Akcje 4,00%
Robyg S.A. Akcje 4,00%
Monnari Trade S.A. Akcje 4,00%
Fabryki Mebli FORTE S.A. Akcje 4,00%
AB S.A. Akcje 4,00%
Grupa Kęty S.A. Akcje 4,00%
Newag S.A. Akcje 4,00%
Eques Total Return FIZ Mieszany 5,00%
Eques Obligacji (Eques SFIO) Obligacje 5,00%
Eques Debitum FIZ NFS Pozostałe 5,00%
Asseco Poland S.A. Akcje 4,00%
Grupa Duon S.A. Akcje 4,00%
Gino Rossi S.A. Akcje 3,00%
Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A. Akcje 4,00%
Medicalgorithmics S.A. Akcje 4,00%
LiveChat Software S.A. Akcje 4,00%
Sanockie Zakłady Przemysłu Gumowego "Stomil Sanok" S.A. Akcje 4,00%
PKP Cargo S.A. Akcje 4,00%

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.