"Milion w portfelu", 27.05

Milion w portfelu, 27.05 Odtwórz: Milion w portfelu, 27.05
Foto: TVN24 BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Gościem programu "Milion w portfelu" był Aleksander Jawień z FM Global Asset Managment | Video: Milion w portfelu, 27.05

W dzisiejszym "Milionie w portfelu" sprawdzamy, jak inwestował Aleksander Jawień z FM Global Asset Managment.

Aleksander Jawień, komentarz:

Okres podwyższonej zmienności nie wpłynął negatywnie na efektywność portfela. Kolejny raz z rzędu uzyskano dodatnią stopę zwrotu (1,60 proc.). Największy wkład w wynik portfela miały fundusze akcyjne. Poprawiająca się sytuacja makroekonomiczna w Japonii i nieustanny skup aktywów prowadzony przez tamtejszy bank centralny pozytywnie przekłada się na zyski japońskich spółek. Tylko na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy, fundusz ING Japonia zwiększył swoją wartość o 7,78 proc. Również dla wartości akcji w Europie nie bez znaczenia pozostają decyzje banku centralnego.

Poprawa sentymentu inwestycyjnego przełożyła się na blisko 4 proc. wzrost funduszu Fidelity European Dynamic Growth (3,94 proc.). Działania stymulacyjne banku centralnego w Chinach i rosnący popyt ze strony inwestorów indywidualnych znajduje odzwierciedlenie w nowych tegorocznych rekordach indeksów giełdowych. Skrzętnie z tej sytuacji korzysta fundusz Fidelity Emerging Asia, rosnąc o 3,61 proc.

Stabilnym elementem, zwiększającym dywersyfikację portfela, okazał się fundusz Franklin U.S. Opportunities, który uzyskał stopę zwrotu równą -0,99 proc.

Rozczarowaniem natomiast okazała się część dłużna portfela, jednak poniesione w tym segmencie straty wynikają w głównej mierze z wahań kursów walutowych.

Propozycja na następną odsłonę:

 

Lp. Nazwa instrumentu Procentowy udział
1. ING (L) Japonia (ING SFIO) 15 proc.
2. Fidelity European Dynamic Growth Fund A (Acc) (PLN) 
20 proc.
3. Fidelity Funds China Consumer Fund A (Acc) (USD)
7,5 proc.
4. Fidelity Emerging Asia Fund A (Acc) (PLN) 7,5 proc.
5. BlackRock GF World Financials A2 (USD) 10 proc.
6. Proshares UltraShort Bloomberg Crude Oil 10 proc.
7. ING Gotówkowy (ING FIO) 20 proc.
8. iShares 20+ Year Treasury Bond ETF 10 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.