"Milion w portfelu", 25.04

"Milion w portfelu", 25.04 Odtwórz: "Milion w portfelu", 25.04
Foto: TVN24 BiS | Video: TVN24 BiS Foto: Gościem programu "Milion w portfelu" był Tomasz Korab | Video: "Milion w portfelu", 25.04

W dzisiejszym "Milionie w portfelu" sprawdzamy, jak inwestował Tomasz Korab, Prezes Zarządu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA.

Komentarz Tomasza Koraba:

Ostatnie dwa miesiące na polskiej giełdzie należy zaliczyć do umiarkowanie udanych. Po dynamicznych wzrostach w marcu, na początku kwietnia wystąpiła równie dynamiczna korekta, ostatnie dwa tygodnie to jednak powrót do trendu wzrostowego. Koniec kwietnia rozpoczyna sezon wynikowy na GPW, który powinien potwierdzić, że rosnące indeksy są poparte dobrymi fundamentami. Wraz ze wzrostami cen akcji rósł bowiem wskaźnik P/E, który obecnie dla WIG-u jest najwyżej od maja 2015 roku i wynosi 15,3x. Dobre raportowane wyniki za 1Q’16 powinny go obniżyć i dodatkowo uatrakcyjnić polski rynek w oczach inwestorów. Lokalne zagrożenia polityczne spadły na razie na drugi plan.

Na ceny polskich akcji wpływ ma także pośrednio sytuacja na światowych rynkach, które od początku roku cechuje spora zmienność. W marcu byliśmy świadkami rozszerzenia programu QE przez ECB, co wsparło notowania europejskich indeksów. Niestety w dalszym ciągu inflacja strefy euro jest bliska zeru, chociaż w marcu nieznacznie wzrosła do 0 pro i chwilowo nie mamy deflacji. Wsparciem dla indeksów były również ostatnie informacje kierowane na rynek przez FED (oddalająca się perspektywa dalszych podwyżek). Z drugiej strony obraz psują spływające w ostatnich dniach dane makroekonomiczne m.in. - spadek liczby zasiłków dla bezrobotnych, które mogą skutkować szybszym, niż oczekiwany powrotem do podwyżek w USA.

Maj i czerwiec będzie stał pod znakiem widma Brexit-u, referendum odbędzie się w 23 czerwca. Jakie mogą być ewentualne skutki zmniejszenia UE - nie do końca wiadomo. Na pewno nie będzie to miało pozytywnego przełożenia na indeksy europejskie, w tym polski WIG. Zgodnie z przewidywaniami Bloomberg-a, obecna szansa na Brexit to jedyne 20 proc. Z drugiej strony taka prognoza wskazuje, że nie jest to niemożliwy do zrealizowania scenariusz. Notowania funta spadają nieprzerwanie od listopada zeszłego roku.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, zdecydowaliśmy się na powrót do selekcji spółek (40 proc. portfela). Większość kapitału (60 proc.) zostanie, podobnie jak w poprzedniej odsłonie programu, ulokowana w funduszach EQUES Akcji, EQUES Aktywnej Alokacji - ekspozycja na rynek akcji i na rynek pozagiełdowy, w fundusz wierzytelności, przynoszący wymierny zysk mimo niespokojnych czasów - EQUES Creditum.

ZOBACZ WYCENĘ PORTFELA