"Milion w portfelu", 23.01

Milion w portfelu, 23.01 Odtwórz: Milion w portfelu, 23.01
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Robert Nejman przedstawia swój portfel inwestycyjny | Video: Milion w portfelu, 23.01

W programie "Milion w portfelu" sprawdzamy, jak inwestował Robert Nejman z Agio Funds TFI.

Komentarz Roberta Nejmana:

Od początku listopada bardzo dużo wydarzyło się na rynkach kapitałowych na całym świecie. Po zakończeniu luzowania ilościowego w USA, tamtejsze rynki akcji weszły w trend boczny. Za to w oczekiwaniu na uruchomienie podobnego programu przez ECB, giełdy krajów euro landu odnotowały silne wzrosty. Niestety, nie dotyczyło to rynku polskiego, który w tym okresie spadał. Jeszcze więcej działo się na rynkach walutowych. Dolar bardzo silnie drożał. Szwajcarski bank centralny zaskoczył chyba wszystkich rezygnując z obrony franka przed umocnieniem. Ten ruch dotkliwie odbił się na wielu polskich bankach, szczególnie tych mających duży udział franka w swoich portfelach kredytowych.

Drastycznie potaniała ropa. Osobiście spodziewałem się ukształtowania dna w okolicach 70 USD, a tymczasem od tego miejsca trend spadkowy uległ przyspieszeniu. Pojawiło się na ten temat wiele teorii. Za najbardziej przekonywującą uważam tę o dążeniu tradycyjnych, arabskich producentów ropy do wyeliminowania z rynku łupkowej konkurencji. Gdyby tak rzeczywiście było to w dłuższej perspektywie ceny ropy powinny silnie urosnąć. Solidne wzrosty zawitały na rynku metali szlachetnych i ich producentów. Może to zwiastować zakończenie trwającej od 2011 roku korekty na tym rynku.

W tej chwili, najważniejsza wydaje się ocena jak europejskie QE będzie oddziaływać na rynki. W krótkim terminie powinniśmy obserwować wzrosty w wielu segmentach. Ale już w dłuższym można mieć obawy czy jego oddziaływanie będzie porównywalne z wpływem jaki wywierały kolejne programy inicjowane przez FED. Jednak euro to nie dolar. A ten ostatni, w dalszym ciągu się umacniając może sporo namieszać.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.