"Milion w portfelu", 22.08., Rafał Bogusławski

"Milion w portfelu", 22.08., Rafał Bogusławski Odtwórz: "Milion w portfelu", 22.08., Rafał Bogusławski
Foto: tvn24bis.pl Foto: Gościem"Miliona w portfelu" był Rafał Bogusławski | Video: "Milion w portfelu", 22.08., Rafał Bogusławski

W dzisiejszym "Milionie w portfelu" sprawdzamy, jak inwestował Rafał Bogusławski.

Wycena portfela Rafała Bogusławskiego

Komentarz inwestora:

Nadal główna pozycja w portfelu to fundusz Amundi Globalnych Perspektyw, w którym alokacja pomiędzy aktywami zależy od sytuacji rynkowej. Fundusz pomimo Brexitu zachowywał się dobrze i nadal w obecnym otoczeniu rynkowym portfel, który może aktywnie reagować na nowe wydarzenia powinien być dobrym wyborem.

Główna zmiana to zwiększenie alokacji w fundusze akcyjne. W portfelu pojawia się fundusz Amundi Akcji Małych i Średnich Spółek z udziałem 20% oraz zwiększam udział rynku amerykańskiego poprzez zwiększenie udziału do 25% funduszu ING BSK Indeks S&P 500 ( z 10% poprzednio).

Dla małych i średnich spółek w Polsce największym zagrożeniem była nacjonalizacja OFE. Ostatnie zapowiedzi premiera Morawieckiego wskazują, że OFE mają być przekształcone w TFI, ale nadal zarządzane przez prywatne firmy.

Wzrost gospodarczy w Polsce przez kilka kwartałów będzie podtrzymywany przez konsumpcję z programu 500 plus i również przez wydatki publiczne, które zwiększą się w kolejnych kwartałach.

Rynek akcji w USA cały czas znajduje się w hossie. Ustanowienie nowych rekordów wszechczasów potwierdza siłę tego rynku. Zagrożenie związane z potencjalną wygraną D. Trumpa dla rynku w USA istnieje, ale nie powinno zmienić długoterminowego trendu wzrostowego, co najwyżej zwiększy zmienność. Pomimo wyższych wycen spółek w USA sytuacja polityczna wydaje się preferować ten region w porównaniu z rynkami europejskimi, gdzie kryzys migracyjny stanowi zagrożenie dla trwałości tendencji wzrostowej w gospodarce.

 

Z portfela znikają: Amundi Stabilnego Wzrostu (skutek przyjęcia bardziej agresywnej strategii) i Amundi ETF MSCI India – rynek po wzrostach i inwestycja wystawiona na ryzyko kursowe, którego obecnie wolę unikać.