"Milion w portfelu", 12.02

"Milion w portfelu", 12.02 Odtwórz: "Milion w portfelu", 12.02
Foto: TVN24 Biznes i Świat Foto: "Milion w portfelu", 12.02 | Video: "Milion w portfelu", 12.02

W dzisiejszym programie "Milion w portfelu" analizowaliśmy portfel inwestycyjny Piotra Sawali.

Wycena portfela Piotra Sawali

Nowy portfel Piotra Sawali

Komentarz Piotra Sawali:

Stopa zwrotu z ostatniej edycji na poziomie 0,95% przy dużych spadkach na rynkach (Wig w tym czasie spadł 11%). Sama decyzja do mocnego angażowania się w akcje polskie była trochę przedwczesna (60% udział akcji), jednak i tym razem opłacało się podejście mocnej selekcji spółek, która obroniła wynik.

W nowej edycji  jako scenariusz bazowy przyjmuje odbicie na rynku surowców, szczególnie ropy naftowej. W perspektywie dwumiesięcznej potencjał spadkowy ropy naftowej wydaje się mocno wyeksploatowany, co daje szanse na przejęcie kontroli przez kupujących. W tym celu do portfela dołączam ETF ERX (Daily Energy Bull 3x Shares) inwestujący w amerykańskie spółki z sektora energii. W ślad za odbijającymi surowcami do gry powinny także przyłączyć się rynki wschodzące. I stąd utrzymuje spore zaangażowanie  na polskim rynku akcji biorąc pod uwagę, że jest to jeden z najtaniej wycenianych rynków wschodzących. W portfelu zostawiam Rafako (ekspozycja na sektor budowlany), Ailleron (oczekuje dobrych wyników za IV kwartał), Torpol  (potencjalne przetargi kolejowe). Do portfela dołączam również akcje Vistuli (dobre perspektywy na 2016), Sfinks (nisko wyceniana z dużym potencjałem) oraz  Uniwheels ( również niedowartościowane z ekspozycja na automotvie). Dodatkowo otwieram pozycje short na parze USD/PLN licząc na umocnienie polskiej waluty. Dolar przez najbliższy okres powinien być raczej w defensywie biorąc pod uwagę możliwość opóźnienia przez FED dalszego podnoszenia stóp procentowych.

Standardowo pozostałą część portfela stanowią inwestycje alternatywne stabilizujące wartość portfela w długim okresie czasu: WI Lasy Polskie FIZ AN (19%), WI Vivante FIZ AN – inwestycje w opiekę senioralną (7%), WI Inwestycje Rolne FIZ AN (7%), WI Inwestycje Selektywne FIZ AN (7%). Ww. inwestycje wskazują znikomą korelację z sytuacją na rynkach kapitałowych oraz pieniężnych zapewniając jednocześnie stabilny zwrot z kapitału na poziomie 5-10% w skali roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.