• rozwiń
  • WIG20 2111.73 +0.08%
  • WIG30 2416.15 +0.03%
  • WIG 56358.47 +0.27%
  • sWIG80 11616.44 +0.22%
  • mWIG40 3775.36 -0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:22

Dostosuj

Temat: Internet

Polacy czerpią informacje głównie z telewizji. A emigranci pokochali tvn24.pl

Polacy czerpią informacje głównie z telewizji. A emigranci pokochali tvn24.pl
Foto: Shutterstock Foto: Dla 56 proc. Polaków telewizja jest najważniejszym źródłem informacji

Ponad połowa Polaków czerpie bieżące informacje głównie z telewizji, a co trzeci - z internetu. Chętniej niż na Zachodzie płacimy też za treści w sieci - wynika z raportu Reuters Institute for the Study of Journalism (RISJ). A wśród emigrantów najbardziej popularnym serwisem internetowym jest TVN24.

Dla 56 proc. Polaków telewizja jest najważniejszym źródłem informacji. Podobny wynik badacze osiągnęli w Portugalii (55 proc.) oraz Niemczech (53 proc.). Najrzadziej informacje z tego medium czerpią Austriacy - 35 proc.

Internet na podium

Drugim najpopularniejszym źródłem informacji dla Polaków jest internet. Co trzeci (32 proc.) mieszkaniec naszego kraju o najważniejszych wiadomościach dowiaduje się podczas przeglądania serwisów informacyjnych w sieci.

Pod tym względem wśród badanych państw najlepiej wypadają Czesi (44 proc.) oraz Brytyjczycy i Hiszpanie (oba państwa po 38 proc.). Co ciekawe rzadziej od Polaków informacje z internetu czerpią np. Niemcy (23 proc.) oraz Austriacy (24 proc.).


Z raportu wynika również, że jesteśmy europejskimi liderami, jeśli chodzi o płacenie za newsy w sieci. W ubiegłym roku zrobiło to 17 proc. polskich internautów, którzy wchodzą do sieci w poszukiwaniu najnowszych informacji. A 7 proc. miało zasubskrybowane takie usługi. W obu przypadkach wypadamy bardzo korzystnie na tle innych, bardziej dojrzałych mediowych rynków, jak brytyjski, niemiecki, austriacki, holenderski czy hiszpański.

Czytamy i płacimy

Co ciekawe 15 proc. ruchu w najpopularniejszych polskich markach medialnych pochodzi z zagranicy. Polskie media są szczególnie popularne w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie na stałe mieszka wielu Polaków. Internetowy serwis TVN24 uzyskał tu najwyższy 16 proc. wynik udziału zagranicznej publiczności.

Gdzie czytamy?

Co ciekawe polscy internauci najczęściej sprawdzając informacje w sieci korzystają z komputera stacjonarnego lub laptopa - 81 proc. Na drugim miejscu wśród urządzeń, które służą do odczytywania informacji służą smartfony (52 proc.), a na trzecim znalazły się tablety - 18 proc.

Raport

Badanie dotyczące korzystania z mediów został przygotowany przez brytyjski Reuters Institute for the Study of Journalism, działający przy Uniwersytecie w Oksfordzie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane