• rozwiń
  • WIG20 2268.97 -0.71%
  • WIG30 2629.18 -0.78%
  • WIG 60011.67 -0.63%
  • sWIG80 14410.53 -0.31%
  • mWIG40 4728.01 -0.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:52

Dostosuj

Rząd chce wspierać filmowców. "Jeśli udowodnią, że temat produkcji wiąże się z Polską"

Rząd chce wspierać filmowców. "Jeśli udowodnią, że temat produkcji wiąże się z Polską"

- Rozpoczęliśmy prace nad ustawą o zachętach do produkcji audiowizualnych, która zapewni producentom filmowym zwrot 25 proc. nakładów, jeśli udowodnią, że jest to produkcja robiona w Polsce i jej temat wiąże się z Polską - powiedział w rozmowie z RMF FM wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

- My faktycznie w tej chwili rozpoczęliśmy procedowanie ustawy o zachętach do produkcji audiowizualnych. Czyli mówiąc w skrócie, chodzi o to, żeby producenci filmowi - ale nie tylko tych filmów tradycyjnych, bo także korzystający z innych mediów - mogli otrzymywać zwrot 25 proc. kwalifikowanych nakładów, w sytuacji gdy udowodnią, że jest to produkcja robiona w Polsce, że jest to temat, który jest związany z Polską. I to dotyczy zarówno kooperantów zagranicznych, jak i polskich, przy czym zagraniczni muszą mieć firmę w tym wypadku w kraju, który taki fundusz ustanowił - powiedział minister.

Podobne rozwiązania w innych krajach

Dodał, że taki fundusz "to nie jest nic szczególnego".

- Wszystkie kraje europejskie, także kraje wschodnioeuropejskie, oprócz Białorusi, tego rodzaju fundusze mają - podkreślił.

- Chodzi o to, żeby ściągać koproducentów, żeby wzmocnić także produkcję rodzimą - wyjaśnił Gliński.

- Między innymi chcemy, żeby to pobudziło produkcję filmową dotyczącą także różnego typu projektów historycznych. Ale to już należy do artystów. Myśmy stworzyli kilka możliwości, to jest kolejna możliwość, dla polskich filmowców, dla zagranicznych filmowców, żeby jak najwięcej wartościowych filmów powstawało - powiedział wicepremier.

Z korzyścią dla budżetu

- Ten fundusz wszędzie, gdzie jest stosowany, zwraca się dwukrotnie. Tzn. jak się taką produkcję rozpędzi dzięki tym zachętom, to z podatków mniej więcej dwa razy tyle wpływa do kasy państwowej. To jest po prostu kura znosząca złote jajka - ocenił Gliński.

Z projektem ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Zobacz: Dekada PISF-u. "To, co udało się zrobić, to jest rewolucja" (Film z 12.05.2015)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mayor
czy niemiecki rząd w podobny sposób nie dotował skandalicznego serialu (nasze matki nasi ojcowie)? Szkalującego polaków i wybielającego zbrodniczy naród niemiecki który wspólnie z Rosjanami rozpętał piekło II Wojny Światowej.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Donald11
Czyli rząd uważa, że poza Polska nie dzieje się nic dostatecznie godnego uwagi, aby zajęli się tym polscy filmowcy. Taka propaganda jest najlepszym sposobem na zohydzenie patriotyzmu.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane