• rozwiń

Temat: Sejm

Chcą uszczelnić pobór opłat za radio i telewizję. Posłowie zajmą się projektem

Abonament za radio w samochodzie. Kierowco, szykują się kontrole Odtwórz: Abonament za radio w samochodzie. Kierowco, szykują się kontrole
Abonament za radio w samochodzie. Kierowco, szykują się kontrole "Źródło: TVN Turbo"

Sejm zdecydował w głosowaniu, że zajmie się w czwartek rządowym projektem ws opłat abonamentowych. Sprzeciw wobec wprowadzenia tego projektu pod obrady zgłosił wcześniej klub Kukiz'15.

W czwartek w porannym bloku głosowań Sejm zdecydował, że podczas bieżącego posiedzenia zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji. Za było 225 posłów, przeciw 177, 2 wstrzymało się od głosu.

- Zaczynamy prace, jesteśmy za tym, by taki abonament wprowadzić, natomiast jak będzie przebiegał proces legislacyjny, zobaczymy - powiedziała w czwartek dziennikarzom rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. - Do ustaw składane są poprawki różnego rodzaju, nie wykluczamy, że być może w tej ustawie też tak będzie, ale prace zaczynamy - dodała.

Jakie zmiany

Projekt zmian w ustawie o opłatach abonamentowych zmierza do uszczelnienia systemu poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Projekt przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.

Poprawa poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. Projekt zakłada też, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów, by ustalić obowiązek zarejestrowania przez nich odbiornika.

Zaproponowane zmiany przewidują też umorzenie postępowania egzekucyjnego wobec osób zalegających z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych, które w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dopełnią swoich obowiązków, czyli dokonają rejestracji odbiornika (jeśli nie jest zarejestrowany) oraz uiszczą opłatę z góry za co najmniej 6 miesięcy. Ponadto wobec takich osób nie byłoby możliwe wszczynanie nowych postępowań egzekucyjnych dotyczących zaległości powstałych przed wejściem w życie ustawy.

Sejm rozpatrzy w czwartek także projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz uchyleniu ustawy o opłatach abonamentowych, który przygotowali politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
waldee
Kłania się ustawa o ochronie danych osobowych, nikt nikomu nie może przekazać naszych danych bez naszej zgody, jeśli to zrobią to każda sprawa w sądzie jest wygrana.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Marcinsbno
Po przyjęciu tej chorej ustawy abonamentowej minie jeszcze sporo czasu zanim ktokolwiek zapłaci abonament wg nowych zasad. Jest niemal pewne, że platformy i kablówki po nałożeniu na nich kar za odmowę przekazania danych osobowych będą się odwoływać do sądów. Sprawę mają wygraną ale to oczywiście trochę potrwa.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane