• rozwiń

Temat: Gospodarka

Szykują zmiany w opłatach za telewizję i radio. Wiadomo, kiedy zajmą się nimi posłowie

Abonament za radio w samochodzie. Kierowco, szykują się kontrole Odtwórz: Abonament za radio w samochodzie. Kierowco, szykują się kontrole
Abonament za radio w samochodzie. Kierowco, szykują się kontrole "Źródło: TVN Turbo"

Posłowie w tym tygodniu mają rozpocząć prace nad rządowym projektem zmian w ustawie o opłatach abonamentowych, którego zadaniem jest uszczelnienie systemu poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego - wynika ze wstępnego harmonogramu posiedzenia Sejmu.

Pierwsze czytanie projektu zaplanowane jest w środę po południu. Wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który nadzorował powstawanie projektu tzw. ustawy abonamentowej, powiedział w poniedziałek, że termin rozpoczęcia prac nad tym dokumentem nie powinien się zmienić.

Pobór opłat

Projekt przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.

Poprawa poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników.

Zgłoszenia będą przekazywać Poczcie, co spowoduje, że osoby zawierające umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będą musiały osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Projekt zakłada też, że Poczta Polska będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów, by ustalić obowiązek zarejestrowania przez nich odbiornika.

Abolicja

Zaproponowane zmiany przewidują też umorzenie postępowania egzekucyjnego wobec osób zalegających z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych, które w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dopełnią swoich obowiązków, czyli dokonają rejestracji odbiornika (jeśli nie jest zarejestrowany) oraz uiszczą opłatę z góry za co najmniej 6 miesięcy.

Ponadto wobec takich osób nie byłoby możliwe wszczynanie nowych postępowań egzekucyjnych dotyczących zaległości powstałych przed wejściem w życie ustawy.

"Tego rodzaju rozwiązanie doprowadzi do umorzenia znacznie większych kwot wynikających z zaległości niż kwoty niezbędne do uiszczenia w celu uzyskania abolicji" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Ze wstępnego harmonogramu obrad Sejmu wynika również, że posłowie będą też w środę debatować nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz uchyleniu ustawy o opłatach abonamentowych, który przygotowali politycy PSL.

Miliony zalegają

Propozycja PSL zakłada likwidację opłaty abonamentowej i zapewnienie stabilnego finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. W projekcie przewidziano też umorzenie z urzędu postępowań egzekucyjnych o należności w płatności zaległych opłat abonamentowych wszczętych i prowadzonych na podstawie obecnie obowiązujących przepisów o opłatach abonamentowych.

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie pięć lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja, przekraczała 3 mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ElementAnimalny
Zakodujcie sygnał i kto chce oglądać niech kupuje/wynajmuje dekoder. Wtedy by się okazało ilu tak naprawdę macie widzów.
Ale nie, wy chcecie, żeby każdy mógł oglądać te kłamstwa z braku laku i jeszcze żeby płacili za to Ci co mają radio/tv ale nie słuchają/oglądają tych bzdur. To przynajmniej nazwijcie to podatkiem.
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
okonmaster
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gość386
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
okonmaster
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane