• rozwiń
  • WIG20 2298.20 -1.14%
  • WIG30 2656.57 -1.03%
  • WIG 60144.37 -0.80%
  • sWIG80 14099.58 -0.19%
  • mWIG40 4633.61 -0.17%

Ostatnia aktualizacja: 2018-04-20 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Reklama Wongi zakazana. Zabrakło informacji o kredycie na 6000 proc.

Foto: Daniel Leal-Olivas/i-Images/ZUMAPRESS/Forum Foto: Wonga jest oskarżana o wporwadzanie klientów w błąd

Brytyjski nadzór reklamy zakazał reklamy firmie Wonga, znanej z udzielania chwilówek. Ta nie zamieściła w spocie informacji o oprocentowaniu pożyczek - a wynosi ono 5 853 proc. w skali roku.

W brytyjskiej wersji reklamy marionetka staruszka podlicza rachunki na serwetce, a jego koleżanka poleca mu wzięcie pożyczki w Wondze. - Tak, możesz spłacić wcześniej i zaoszczędzić pieniądze - zapewnia. Nie pojawia się przy tym żadna informacja o wysokości oprocentowania. A to, jak informuje "The Guardian", wynosi 5 853 proc. rocznie.

Zachęta do "megaodsetek"

Urząd Nadzoru Reklamy (Advertising Standards Authority - ASA) orzekł, że reklama nie może być emitowana w obecnej formie. Jego zdaniem stanowi ona "zachętę do ubiegania się o kredyt", dlatego powinna zawierać wyraźną informację o wysokości rocznej stopy procentowej.

ASA zajęła się reklamą Wongi po skardze organizacji pozarządowej Citizens Advice, która sugerowała, że ogłoszenie firmy było szkodliwe i nieodpowiedzialne.

To nie pierwszy raz, gdy reklama Wongi budzi zastrzeżenia. W kwietniu jej spot, który także nie informował o oprocentowaniu, również został zakazany.

Klienci na straty, reklamy bez kukiełek

Znana z udzielania chwilówek firma jest w ogniu krytyki z powodu oskarżeń o wprowadzanie klientów w błąd. Sama boryka się z kłopotami finansowymi. Niedawno odpisała na straty długi 330 tys. klientów na kwotę 220 mln funtów. Wprowadziła także nowe kryteria sprawdzania wiarygodności finansowej klientów i zapowiedziała, że w kolejnych reklamach nie wystąpią kukiełki.

Jak wyliczyła organizacja StepChange pomagająca osobom w tarapatach finansowych, złe długi kosztują brytyjską gospodarkę osiem mld funtów rocznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane