• rozwiń

Temat: Gospodarka

Chcą skuteczniej ściągać abonament. W planach abolicja i skuteczniejszy pobór

Chcą skuteczniej ściągać abonament. W planach abolicja i skuteczniejszy pobór
Foto: Shutterstock Foto: Czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską

Abolicja dla osób zalegających z opłatą abonamentową, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV – przewiduje nowela ustawy o opłatach abonamentowych, którą resort kultury przesłał do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Projekt ten przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.

Rejestracja odbiorników

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tego projektu, wskazał w rozmowie z PAP, że poprawienie poboru opłat abonamentowych nastąpi dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników.

Resort podkreśla, że rozwiązanie to ma charakter tymczasowy i stanowi pierwszy krok w procesie poprawy systemu finansowania nadawców publicznych w Polsce.

- Projekt zakłada, że dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać to zgłoszenie albo oświadczenie Poczcie Polskiej. Tym samym osoba zawierająca umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będzie musiała osobno dokonywać rejestracji odbiornika - podkreślił Lewandowski.

Nowe prawo Poczty Polskiej

Dodał, że Poczta Polska będzie miała prawo do informacji o abonentach, tzn. będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika. - Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zaniechania rejestracji albo wyrejestrowania przez osoby, firmy lub instytucje, co do których prawdopodobne jest, że posiadają odbiorniki – powiedział wiceminister kultury.

Jak podkreślił, istotnym elementem ustawy będą przepisy gwarantujące bezpieczeństwo wszystkich danych osobowych posiadanych przez Pocztę Polską dla celów poboru opłat abonamentowych, w tym danych osobowych przekazywanych Poczcie przez dostawców telewizji płatnej.

Propozycja MKiDN zakłada ponadto, że wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej przewidziane w projektowanej noweli, jako generujące po stronie tych podmiotów koszty, będą odpłatne. - Wysokość wynagrodzenia, uwzględniającego także rozsądny zysk dostawców, określi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu – doprecyzował Lewandowski.

Dodał, że regulacja przejściowa przewiduje jednokrotne przekazanie Poczcie Polskiej informacji o abonentach telewizji płatnej oraz przekazanie przez dostawców takiej telewizji klientom komunikatu o obowiązku rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych.

Abolicja

- Jednocześnie ustawa wprowadzi abolicję dla osób, które posiadają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych. Abolicją zostanie objętych ponad 2 mln gospodarstw domowych – zaznaczył wiceminister kultury.

Resort podkreślił, że przekazanie danych klientów, którzy zawarli umowy z dostawcami telewizji płatnej przed wejściem w życie ustawy, nie znaczy, że Poczta będzie mogła egzekwować opłaty za ten okres. Zgodnie z ustawą Poczta Polska będzie mogła egzekwować opłaty abonamentowe wobec takich osób jedynie od dnia wejścia ustawy w życie. Jeżeli dokonają one rejestracji w miesiącu, w którym ustawa wejdzie w życie, nie poniosą żadnych konsekwencji dotychczasowego nieuiszczania opłat.

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie 5 lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja, przekraczała 3 mld zł.

- Skuteczny pobór opłat abonamentowych poprawi i ustabilizuje finansowanie zadań mediów publicznych, tak aby mogły one być realizowane bez ulegania presji komercyjnej – podkreślił Lewandowski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (15)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pl71
Nie oglądam od wielu lat i nie zamierzam oglądać kanałów TVP!
Nie mam ich zaprogramowanych w moim odbiorniku.
Czy muszę płacić ten podatek??
Czy mogę odmówić w tym przypadku opłaty za niedostarczoną i nie zamawianą usługę?
Może mi to jakiś prawnik wyjaśnić?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ram
Loading...
ram
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Grzegorzxajf
TVPIS jest spółką prawa handlowego i nie ma żadnego przepisu/ustawy etc aby spółka S.A. (jak wiele innych spółek)dostała coś bez podpisania umowy z klientem, pójdę do . Jeżeli zmienią ustawy (przegłosują w nocy) to zakładam spółkę S.A i idę ściągać :)
Polecam statut TVPIS.S.A.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
taki_tam
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sailor2016
Jeżeli do tego dojdzie będzie to równoznaczne ze zmianą umowy, na co się oczywiście nie zgodzę i powiem operatorowi i całej telewizji do widzenia. Obejdę się.
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane