• rozwiń

Wygrał z Facebookiem, teraz chce pomagać innym

Facebook otworzy drugą siedzibę w Niemczech Odtwórz: Facebook otworzy drugą siedzibę w Niemczech
Facebook otworzy drugą siedzibę w Niemczech "Źródło: tvn24bis"

Powstała organizacja pozarządowa, której głównym zadaniem będzie pomoc osobom dochodzącym w sądach swoich praw związanych z ochroną danych osobowych. Jej założycielem jest Max Schrems, austriacki aktywista na rzecz prywatności, który wygrał proces z Facebookiem.

Organizacja "Nie Twoja Sprawa" (ang. None of Your Business - NOYB) za główny cel obrała "sprawdzanie, czy nowe rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) jest prawidłowo wdrażane na terenie całej Unii Europejskiej".

NOYB planuje pozyskiwać środki na drodze zbiórek publicznych. Jak podaje portal the register - w ciągu pierwszego dnia zebrano 60 tys. euro.

Austriacki prawnik

Założyciel organizacji Max Schrems zapowiedział, że będzie również pomagać prawnie oraz finansowo osobom, które chcą dochodzić swoich praw do prywatności i ochrony danych na drodze sądowej. Jego pozew przeciwko Facebookowi wywarł znaczący wpływ na obecny kształt prawa ochrony danych w Unii Europejskiej.

- Istnieją organizacje i firmy, których cały model biznesowy jest oparty na łamaniu prawa ochrony danych - powiedział Schrems. - Łamanie prawa w tej dziedzinie jest tak stare, jak organizacje mafijne. Mówienie o własnej innowacyjności zamiast uczciwego płacenia podatków nie powinno mieć miejsca. Niestety, jest odwrotnie - dodał austriacki prawnik.

Wygrana z Facebookiem

Schrems zasłynął sprawą, którą skierował przeciwko Facebookowi w 2011 roku, jeszcze w swoich czasach studenckich. Zażądał wówczas od społecznościowego giganta spisu swoich danych, którymi dysponuje Facebook. Był zaskoczony, gdy otrzymał tysiące zadrukowanych stron, zawierających m. in. treści prywatnych wiadomości, które Schrems już dawno usunął ze swojej skrzynki odbiorczej.

Po ujawnieniu rewelacji Edwarda Snowdena w 2013 roku, Schrems poddał w wątpliwość, czy za ochronę danych Europejczyków powinny być odpowiedzialne firmy z USA. Z ujawnionych przez Snowdena dokumentów wynikało bowiem, że organizacje wywiadowcze takie, jak NSA, mają swobodny dostęp do danych zapisywanych na serwerach amerykańskich firm.

W przełomowym wyroku Europejski Trybunał Sprawiedliwości Schremsowi przyznał rację, a firmom takim jak Google czy Facebook znacznie utrudniono transferowanie danych Europejczyków poza granice kontynentu.

Założona przez Schremsa organizacja NOYB zyskała poparcie władz miejskich Wiednia, gdzie planuje zlokalizować swoją główną siedzibę. Wsparła ją również firma StartPage, która oferuje usługi wyszukiwania w internecie ze szczególnym uwzględnieniem prywatności użytkowników, a także znajdująca się w Waszyngtonie organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony danych, Privacy Information Center.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane