• rozwiń

Głodowe pensje lub bezrobocie. Problem greckich dziennikarzy

Głodowe pensje lub bezrobocie. Problem greckich dziennikarzy
Foto: Shutterstock Foto: Greccy dziennikarze walczą o przetrwanie

50 proc. dziennikarzy bez pracy, zarobki, które wynoszą przeciętnie 800 euro na miesiąc, opóźnienia w wypłatach dochodzące do 12 miesięcy - oto realia wykonywania tego zawodu w Grecji w dziewiątym roku kryzysu.

Bankructwo cieszącej się w Grecji dużym prestiżem grupy edytorskiej DOL, która wydawała dwa najstarsze greckie dzienniki, zapowiadał już od 2010 roku spadek wpływów z reklam towarzyszący zapaści gospodarki kraju i malejące nakłady obu gazet.

Trudno o pracę

Redukcje zatrudnienia w greckiej prasie stały się już w 2008 roku sygnałem, że bardzo źle dzieje się z gospodarką kraju. - Spośród tych dziennikarzy, którzy tracą pracę, bardzo nielicznym kolegom udaje się znaleźć nowe zatrudnienie w zawodzie - mówi Stamatis Nikolopulos, prezes Związku Dziennikarzy Aten (ESIEA).

Ci, którzy pracę wciąż mają, muszą godzić się na obniżki płac sięgające 50 proc.

Jednocześnie mnożą się internetowe portale informacyjne, które płacą dziennikarzom głodowe pensje lub egzystują dzięki darmowej pracy młodych adeptów zawodu dziennikarskiego.

Niska pensja

Jedna z gazet internetowych proponuje za 9-godzinny dzień pracy miesięczną płacę brutto w wysokości 330 euro.

- Albo bierzesz, albo do widzenia. Chętni stoją w kolejce - powtarza kolejnym kandydatom do pracy szef tego wydawnictwa.

W Salonikach, drugim co do wielkości greckim mieście, liczącym około miliona mieszkańców, jedyne media, jakie jeszcze tam zostały, to kanały regionalne telewizji publicznej, rozgłośnia radiowa utrzymywana przez ratusz i jedyny dziennik redagowany przez dziennikarzy, którzy nie oglądali wypłaty od wielu miesięcy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dugma
W ten sposób ludzie będą zdani na niesprawdzane przez nikogo fejkowe newsy i wrócimy do średniowiecza. Będziemy tak samo "poinformowani", tylko wtedy bzdurna plota rozchodziła się wolniej, teraz będzie szła jak tsunami, przez nikogo nieweryfikowana i niezatrzymywana. I wszystko będzie można ludziom wmówić...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
gazety na każdym rynku niestety przestają się sprzedawać - jest już era wiadomości elektronicznej czytanej na padzie czy kompie - i tu jest spory problem, bo niewielu internautów chce płacić za czytanie newsów - więc "gazety" muszą utrzymywać się z reklam - a to jest coraz trudniejsze...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane